Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Niszczejący Dom Zdrojowy w Żegiestowie doczeka się remontu

red
Adolf Szyszko-Bohusz, Dom Zdrojowy w Żegiestowie, 1930 - fot. Jarosław Matla

Stanisław Cechini - właściciel Domu Zdrojowego w Żegiestowie - poinformował o otrzymaniu dotacji z funduszy unijnych na remont i rozbudowę uzdrowiska.

Międzywojenny budynek zaprojektowany przez architekta Adolfa Szyszko-Bohusza ma status zabytku, dlatego renowacja odbędzie się pod okiem konserwatora. Stanisław Cechini nabył niszczejący Dom Zdrojowy w Żegiestowie dwa lata temu. Niedawno poinformował o przyznaniu dotacji unijnej na renowację obiektu w wysokości 2 milionów złotych. Prace remontowe mają się zacząć jeszcze w tym roku. Dom Zdrojowy zamknięto w latach 90., od tego czasu obiekt popadał w ruinę.

To szansa na pracę dla mieszkańców i powrót do świetności uzdrowiska z okresu międzywojennego

- mówi burmistrz Muszyny Jan Golba.

W Domu Zdrojowym zaplanowane są pokoje dla kuracjuszy. Uzdrowisko zostanie rozbudowane o kolejne budynki, w których będą mieściły się m.in. basen, gabinety lekarskie, gabinety do masażu oraz sale wyposażone w nowoczesny sprzęt terapeutyczny. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 17 milionów złotych.

Józef i Stanisław Cechini prowadzą w Żegiestowie sanatorium "Wiktor" w odnowionym, modernistycznym budynku z 1936 roku, zaprojektowanym przez Jana Bagieńskiego i Zbigniewa Wardzałę. To znani przedsiębiorcy z Krynicy - działają w branży deweloperskiej i budowlanej oraz są producentami wody Muszyna. Kupując, remontując i budując kolejne obiekty chcą stworzyć nowoczesny kurort w Żegiestowie. Dodają, że mają kompletny plan na funkcjonowanie uzdrowiska, w którym prace mogłoby znaleźć nawet tysiąc osób.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Park Zdrojowy w Horyńcu w nowej odsłonie
Nadwiślańskie bulwary już otwarte

Skomentuj:

Niszczejący Dom Zdrojowy w Żegiestowie doczeka się remontu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej