Detale ocalone od zapomnienia. W Łodzi powstaje lapidarium
Wyrwane z kontekstu detale przechowują pamięć nieistniejących już budynków. Do tej pory leżały w magazynie miejskiego konserwatora zabytków. Teraz Łódź przygotowuje dla nich nowe miejsce. W budżecie miasta zarezerwowano 12,7 mln złotych na przebudowę dawnego komisariatu policji. W budynku przy ulicy Kościuszki 19 powstanie Lapidarium Detalu Architektonicznego.
Dolne kondygnacje zostaną zaadaptowane na część ekspozycyjną, natomiast na górze będzie mieściła się Miejska Pracownia Urbanistyczna. Na parterze przewidziana jest również sala konferencyjna, w której odbywać się będą dyskusje i konsultacje społeczne z dziedziny urbanistyki i architektury. Do remontu przeznaczona jest również willa przy ulicy Wólczańskiej 36 - w niej będzie działało biuro miejskiego konserwatora zabytków.
Pasaż pełen detali
Pomiędzy dwoma budynkami powstanie otwarty, miejski pasaż, który przewidziany jest również jako część lapidarium. W jednej z sal wystawienniczych znajdzie się interaktywna mapa Łodzi pokazująca zmiany tkanki miejskiej na przestrzeni lat. Z niej będzie można przejść do lapidarium. Detale architektoniczne będą wystawiane w ramach czasowych wystaw. Natomiast magazyn zostanie przeniesiony do nowej oficyny.
Obecnie w budynku przy ulicy Kościuszki trwają prace porządkowe. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku - zaraz po tym, jak zostaną wydane pozwolenia. Zakończenie remontu planowane jest na wrzesień 2018 roku.
- Więcej o:
Te wnętrza zobaczysz już tylko na zdjęciach. Fabryki jak pałace
Architektura w Łodzi TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach
Sklep sieci Biedronka w zabytkowym budynku w Łodzi
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce
Leśna Sopot - dwa willowe budynki w zacisznej części kurortu
Kwartał Dworcowa - inwestycja w centrum Katowic ruszy już w październiku