Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Stare miasto otwiera swoje wnętrza. Festiwal Open House w Gdańsku

red
Dom Chodowieckiego i Grassa - fot. Michał Adam Witkowski

Już w najbliższy weekend Festiwal Architektury Open House Gdańsk eksplorując miasto zawita do oczywistych, ale też, jak się okaże, zaskakujących wnętrz. Kilka z najciekawszych punktów programu znajduje się w samym sercu miasta.

Biuro festiwalowe znajduje się w Domu Chodowieckiego i Grassa (ul. Sieroca 6) - to też najlepszy punkt, by rozpocząć wycieczkę. Budynek w stylu barokowym powstał w 1699 roku, przetrwał II Wojnę Światową, był też wielokrotnie przebudowywany. Przez lata pełnił funkcję domu pomocy i sierocińca. Po zwiedzeniu wnętrz dawnych mieszkań komunalnych, można zaopatrzyć się w dostępne na miejscu mapki, która ułatwią dotarcie do kolejnych punktów.

Z pewnością warto zahaczyć o neogotycki budynek Liceum Autonomicznego, gdzie festiwalowicze będą mieli okazję zwiedzić Obserwatorium Astronomiczne. Po wizycie w Autonomiku można w około 8 minut przejść spacerem do budynku Brabank Apartamenty usytuowanego tuż przy Motławie, w malowniczym krajobrazie Starego Miasta. Wybudowany w zeszłym roku przez Invest Komfort nowoczesny kompleks mieszkalno-usługowy wpisuje się w historyczną część Gdańska. Z jego tarasu będzie można podziwiać pocztówkowe widoki na miasto. Za odważny projekt inwestycji odpowiedzialny jest architekt Jacek Droszcz ze Studia Kwadrat, twórca jeszcze jednej, obowiązkowej atrakcji na naszym szlaku – Muzeum II Wojny Światowej. Charakterystyczna bryła muzeum szybko stała się współczesną ikoną gdańskiej architektury. Jacek Droszcz będzie jednym z oprowadzających po jej wnętrzach.

Po opuszczeniu rejonów Brabank Apartamenty i Muzeum II Wojny Światowej, warto udać się do siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, reprezentanta zrównoważonej architektury, szanującej tradycję miejsca. Nieopodal znajduje się ostatni, równie ciekawy punkt na trasie - międzywojenny budynek Dawnej Kasy Chorych projektu niemieckiego architekta  - Adolfa Bielefelda. Monumentalny obiekt z lat 30. do dziś zachwyca ceglaną, pełną detali fasadą. W jego wnętrzach zachowały się też oryginalne elementy, takie jak klatka schodowa czy meble.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej informacji o programie Open House Gdańsk można znaleźć na stronach www.ohgdansk.org oraz www.facebook.com/ohgdansk/.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Kolejny dworzec przegrał starcie z centrum handlowym. Otwarcie galerii Wroclavia
Traffic Design kontra pasteloza. Odmienili gdyński blok i na tym nie koniec
Metamorfoza gdańskich Falowców

Skomentuj:

Stare miasto otwiera swoje wnętrza. Festiwal Open House w Gdańsku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej