Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki powołany do życia

red

Minister kultury Piotr Gliński powołał do życia Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Na czele państwowej instytucji, która ma przyczynić się do poprawy ładu przestrzennego w Polsce, stanął wybitny architekt Bolesław Stelmach.

Minister kultury Piotr Gliński powołał do życia Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Rolę dyrektora p.o. nowej instytucji objął architekt Bolesław Stelmach
Minister kultury Piotr Gliński powołał do życia Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Rolę dyrektora p.o. nowej instytucji objął architekt Bolesław Stelmach
źródło: mkidn.gov.pl

Powstanie nowej instytucji argumentowane jest koniecznością zadbania o jakość przestrzeni w Polsce. Chodzi również o systemowe działania na rzecz edukacji i kształtowania kultury architektonicznej. Zadania podejmowane przez instytut mają być odpowiedzią na ogromny kryzys polskiej przestrzeni, mający wpływ na jakość życia obywateli — czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Naukowego.

Głównymi zadaniami nowej instytucji będzie:

Prowadzenie badań nad historyczną i współczesną architekturą, urbanistyką oraz planowaniem przestrzennym, upowszechnianie wiedzy z zakresu tych dyscyplin i wiedzy o dobrach kultury z nimi związanych, w tym prowadzenie działań edukacyjnych, promocyjnych i wydawniczych.

Instytut będzie pełnił rolę badawczą i edukacyjną. List intencyjny w sprawie powołania Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki podpisał na początku listopada resort infrastruktury i budownictwa. W dokumencie podkreślano, że nowa instytucja ma wspierać realizację programu Mieszkanie Plus. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki rozpocznie działalność na początku 2018 roku.

Bolesław Stelmach powołany na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora instytutu jest laureatem Honorowej Nagrody SARP z 2010 roku. Był nominowany kilkakrotnie do europejskiej nagrody im. Miesa van der Rohe, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2015 roku i brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku. W tym roku został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii: architektura.

Obecnie tworzą się struktury nowej instytucji. Bolesław Stelmach zaprasza osoby zajmujące się architekturą do współpracy.

Zachęcamy do przeczytania rozmowy z Bolesławem Stelmachem >>>

Skomentuj:

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki powołany do życia