"Dziennik podróży" Bolesława Stelmacha wśród najlepiej zaprojektowanych książek na świecie
Książka opowiadająca o budowie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie znalazła się na liście najlepiej zaprojektowanych publikacji na świecie. "Dziennik podróży" nagrodzono w konkursie 50 Books | 50 Covers organizowanym przez Amerykański Instytut Sztuki Graficznej AIGA.









W prestiżowym konkursie 50 books | 50 covers nagradzane są najlepiej zaprojektowane publikacje. Wyróżnione książki wyznaczają trendy w projektowaniu graficznym w Stanach Zjednoczonych i Europie. W tym roku wśród 50 docenionych publikacji znalazła się się książka Bolesława Stelmacha, w której architekt opowiada o siedmiu latach projektowania Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Autorami koncepcji graficznej "Dziennika podróży" są Idalia Smyczyńska i Robert Zając.
To przykład bezbłędnej pracy edytorskiej, zdjęcia umieszczone z ogromnym wyczuciem i wrażliwością, a oprawa introligatorska dopełnia książkę prostotą i siłą.
— tak decyzję jury uzasadnia Jessica Helfand.
"Dziennik podróży" ilustrują zdjęcia Marcina Czechowicza i Marcina Moszyńskiego. Autorzy koncepcji graficznej oprócz starannego opracowania kompozycji poszczególnych rozdziałów i stron tytułowych postanowili wydać książkę na kilku rodzajach papieru. Raz chropowata, innym razem gładka powierzchnia sprawia, że obcowanie z tą książką sprawia nie lada przyjemność. Oszczędna w wyrazie okładka nawiązuje do betonowej fasady Centrum Spotkania Kultur.
To nie pierwsza nagroda dla "Dziennika podróży". Publikację doceniono również na 20. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie w ramach „Edycji – Konkursu na książkę edytorsko doskonałą”. Książkę wydało wydawnictwo Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w 2016 roku.
Budynek Centrum Spotkania Kultur w Lublinie znalazł się wśród finalistów konkursu Bryła Roku 2016.
- Więcej o:
Centrum Spotkania Kultur - nowy budynek z 40-letnią historią
Bolesław Stelmach: Jak nie zostałem artystą [WYWIAD]
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie
Wrocławska Renoma kończy 95 lat. Od luksusowego domu towarowego do wielofunkcyjnego obiektu typu mixed-use
Warszawa: Plac Centralny już gotowy. Zieleń z nutką historii zamiast betonozy [ZDJĘCIA]