Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tuż obok Pałacu Kultury i Nauki powstaną pięknie zaaranżowane tereny zielone

KD

W lutym tego roku Urząd m.st. Warszawy ogłosił konkurs na projekt modernizacji i aranżacji zieleni tzw. aorty warszawskiej - terenu znajdującego się po południowej stronie Pałacu Kultury i Nauki. Spośród 18 prac, które zakwalifikowały się do konkursu, sąd konkursowy musiał wybrać zwycięzcę. Podjęcie decyzji nie było łatwe, ponieważ zgłoszone projekty wyróżniały się ciekawymi pomysłami i jakością. Ostatecznie grono ekspertów wyłoniło laureata i wyróżniło trzy inne realizacje.

Aorta warszawska
Aorta warszawska
Fot.Pniewski Architekci

Sąd konkursowy pod kierunkiem Marleny Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, przyznał główną nagrodę projektowi firmy Pniewski Architekci z Gdyni. 

Nagrodę przyznano za całościową i konsekwentnie zaprojektowaną wizję ogrodu w centrum miasta. Praca konsekwentnie, we właściwej skali, kształtuje przestrzeń głównej alei pomiędzy rondem Dmowskiego a Dworcem Centralnym z uwzględnieniem formalnego i funkcjonalnego kontekstu miejsca

- wyjaśnił sąd konkursowy.

Grono ekspertów przygotowało również zalecenia pokonkursowe:

Praca odwołuje się do archetypu zamkniętego ogrodu, jednak w dalszej pracy nad projektem zaleca się, by ramy lustrzane zostały tylko jako akcentujące elementy wystroju ogrodowego, a nie elementy tworzące ciągłe zamknięcia. Ze względów funkcjonalnych i użytkowych zaleca się weryfikację propozycji wprowadzenia ruchomych ławek w poprzek osi PKiN oraz odejście od idei ram wystawienniczych wzdłuż osi.

W projekcie biura Pniewski Architekci można dostrzec, że w północnej części aorty warszawskiej będzie znajdował się trawnik z nieregularnymi wyspami wysokich traw i bylin. Niektóre z nich otoczą wielofunkcyjne strefy przeznaczone do organizacji wydarzeń kulturalnych. Ponadto na terenie nowego parku przy PKiN powstanie sadzawka z dziką roślinnością, jak również „Morze róż” otulone organicznie rozrastającymi się krzewami i trawami.

Na terenie nowego parku w samym centrum Warszawy pojawią się również elementy małej architektury takie jak ramy i przestrzenie ekspozycyjne, wiaty, latarnie, poidełka i ławki - według założeń 12 z nich będzie stało w samym sercu placu pomiędzy dwoma alejami platanowymi tuż przy obiektach należących do dworca Warszawa Śródmieście.

Oprócz tego zostaną poszerzone schody przy placu przed wejściem do stacji metra Centrum i przeprojektowane ścieżki w zachodniej części parku. Architekci zaplanowali też zmniejszenie ciągu pieszego przy wschodnim wyjściu z dworca Warszawa Śródmieście, aby stworzyć w tym miejscu strefy relaksu wśród zieleni.

W konkursie na modernizację i aranżację zieleni na obszarze, który wyznaczają ulice Marszałkowska, Aleje Jerozolimskie i Emilii Plater, zostały uhonorowane jeszcze trzy prace. Trzecie miejsce zajęły: Pracownia S&P Architektura Krajobrazu Mirosław Sztuka i partnerzy oraz firma RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa. Wyróżnienie otrzymał projekt firmy Bud-Cud Mateusz Adamczyk z Krakowa.

Prace modernizacyjne nad aortą warszawską mają potrwać dwa lata. Urząd m.st. Warszawy poinformował, że koszt tej realizacji ma nie przekroczyć 5 mln. złotych.

Skomentuj:

Tuż obok Pałacu Kultury i Nauki powstaną pięknie zaaranżowane tereny zielone