Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Archi Spacer z prelekcją Gdyńskiego Szlaku Modernizmu

red

Miasto Gdynia zaprasza na kolejną, lipcową edycję cyklu "Archi Spacery z prelekcją" Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. W najbliższy czwartek - 5 lipca o godz. 18:00, zapraszamy na spacer trasą modernistycznej architektury dzielnicy Grabówek. Spacer poprowadzi mgr inż. arch. Grzegorz Mika, uznany ekspert i badacz architektury modernizmu międzywojennego.

Osiedle Grabówek w Gdyni
Osiedle Grabówek w Gdyni
Fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Spacer architektoniczny

·         Termin: 5 lipca, czwartek godz. 18:00, Via Modernistyczny Grabówek

·         Miejsce: Dzielnica Grabówek, start ul. Morska 118 C (obok parkingu Lidla)

·         Spacer nie wymaga wcześniejszych zapisów

·         Organizator: Miasto Gdynia oraz Agencja Rozwoju Gdyni

Grzegorz Mika jest wieloletnim popularyzatorem architektury modernistycznej w Polsce, założył i prowadzi fanpage "Warszawski modernizm 1905-1939". Ponadto jest autorem wielu publikacji, w tym znakomitej książki "Od wielkich idei do wielkiej płyty". Grzegorza Mikę gościliśmy już w latach ubiegłych w Gdyni, w tym m.in. z autorskim cyklem spacerów i prelekcji - Warszawscy Architekci w Gdyni.

Prelekcja: Jan Stefanowicz - zapomniany architekt modernizmu Warszawy i Gdyni

·         prelegent mgr inż. arch. Grzegorz Mika

·         miejsce: Sala multimedialna Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

·         termin: 6 lipca 2018, godz. 17:30, wstęp wolny

·         organizator Miasto Gdynia oraz Agencja Rozwoju Gdyni

Jan Stefanowicz (1892-1978) - architekt, urbanista pracujący w Warszawie i Gdyni.

Absolwent Politechniki w Rydze. Student Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. Założyciel magazynu "Wnętrze".

Jan Stefanowicz na początku swojej kariery zawodowej podejmuje pracę w Warszawie w Dyrekcji Budowy Kolei, a następnie pełni funkcję asystenta u profesora Noakowskiego w katedrze Historii Nowożytnej Architektury i Sztuki Politechniki Warszawskiej. Studiuje także w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, w tym uczęszcza na zajęcia malarstwa do pracowni Tadeusza Pruszkowskiego.

W 1932 roku architekt przeniósł się do Gdyni, podejmując pracę w Komisariacie Rządu, uczestnicząc m.in. w opracowywaniu planu urbanistycznego miasta. Po pięciu latach pracy w Gdyni powraca do Warszawy, gdzie pracuje aż do wybuchu wojny. Po wojnie (1947-1948) obejmuje stanowisko dyrektora technicznego Towarzystwa Budowy Osiedli Miasta Gdyni.

Po wojnie wyjeżdża do Gdyni, gdzie w latach 1947-48 obejmuje stanowisko dyrektora technicznego Towarzystwa Budowy Osiedli Miasta Gdyni. W okresie powojennym architekt był związanych zarówno z Gdynią, Sopotem, oraz głównie z Warszawą, do której powrócił w 1952 r. pracując następnie dla różnych biur architektonicznych.

Wybrane realizacje:

Warszawa

·         Dom Spółdzielni Artystów Plastyków, Filtrowa 83, 1927 – 28

·         Dom mieszkalny ZUS, ul. Niemcewicza 7/9, 1937-39

Gdynia (1928):

·         Szpital św. Wincentego a Paulo, ul. Wójta Radtkego 1,

·         Hotel Centralny Hotel Centralny, Starowiejska 1

    Więcej o:

Skomentuj:

Archi Spacer z prelekcją Gdyńskiego Szlaku Modernizmu