Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bydgoszcz: Młyny Rothera za 92 miliony. Będzie nowy symbol miasta

JB

Bydgoski ratusz wyremontuje zabytkowe Młyny Rothera na Wyspie Młyńskiej. Kompleks budynków po rewitalizacji stanie się Parkiem Kultury. W sąsiedztwie inwestycji znajduje się BRYŁA ROKU 2012: Przystań Bydgoszcz.

Wizualizacja otoczenia Młynów Rothera
Wizualizacja otoczenia Młynów Rothera
Materiały bydgoskiego ratusza

Długa i kręta droga do celu

Pierwsze plany zagospodarowania Młynów Rothera snuto jeszcze w latach 90., jednak ostateczny projekt powstał dopiero 2 lata temu. Prace budowlane, prowadzone przez firmę Budimex, mają się zakończyć w 2019 roku.

Umieścimy w młynach to, co kształtowało Bydgoszcz od wieków: woda, technika, rozum. W budynku od strony rzeki znajdzie się unikatowa ekspozycja związana z wodą. Częściowo już wiemy, jak ma wyglądać, jakie eksponaty tam się znajdą. Będą tworzone specjalnie dla nas. Budynek od strony wyspy przeznaczymy na Centrum Wiedzy o Mózgu.

- mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w wywiadzie dla Magazynu Bydgoskiego w 2016 roku.

Wszystko to, co w Bydgoszczy najlepsze

W 2017 w rozpoczęto prace przygotowawcze w Spichrzu Zbożowym. Odnowie uległa konstrukcja i pokrycie dachu, a także ściany wewnętrzne . Cały budynek został wzmocniony drewnianym szkieletem. Spichrz Zbożowy po remoncie będzie prowadził działalność kulturalno-edukacyjną, dlatego jego przestrzeń będzie wielofunkcyjna. Wnętrze obiektu będzie podzielone na mniejsze przestrzenie, w których organizowane będą wystawy czasowe, pokazy audiowizualne i festiwale. Oprócz tego odwiedzający będą mogli zwiedzić „Ogrody Wody”, czyli stałą ekspozycję o stanach skupienia. Inwestor przewidział także restaurację.

Wizualizacja wnętrza Młynów Rothera
Wizualizacja wnętrza Młynów Rothera
Materiały bydgoskiego ratusza

W Spichrzu Mącznym zostanie urządzone Centrum Wiedzy o Mózgu. Interaktywne muzeum powstanie przy współpracy z bydgoskim neurochirurgiem prof. Markiem Haratem. Planowana jest również wystawa poświęcona przemysłowi w mieście. „Z Bydgoszczy wyjeżdżały w świat najlepsze buty (Kobra), rowery (Romet), radia (Eltra), chemia (Pollena), klisze fotograficzne (Foton) i wiele innych”  - przypomina Rafał Bruski.

Prestiżowa lokalizacja w Bydgoszczy

Wyspa Młyńska to nowa wizytówka miasta  – to tutaj znajduje się BRYŁA ROKU 2012: Przystań Bydgoszcz, a na przeciwnym brzegu Brdy mieści się Opera Nova. Rewitalizacja Młynów Rothera autorstwa pracowni LS Projekt zakłada też zagospodarowanie przyległych terenów. Wybudowany zostanie przystanek tramwaju wodnego oraz taras widokowy z reprezentacyjnymi schodami.

    Więcej o:

Skomentuj:

Bydgoszcz: Młyny Rothera za 92 miliony. Będzie nowy symbol miasta