Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Siedziba firmy niczym zamek. Nowy projekt HRA Architekci

JB

Znamy wyniki konkursu architektonicznego na siedzibę firmy Cerrad w Starachowicach. Zwyciężył "zamek" architektów HRA.

Siedziba firmy Cerrad w Starachowicach
Siedziba firmy Cerrad w Starachowicach
Materiały projektanta

Cerrad ogłosił zamknięty konkurs na projekt biurowca, który sam w sobie stałby się symbolem i reklamą przedsiębiorstwa. Firmie zależało nie tylko na zapewnieniu pracownikom optymalnych warunków pracy, ale także na rozwoju ich życia prywatnego i socjalnego. Z tego powodu w budynku musiało znaleźć się przedszkole, siłownia, stołówka i kawiarnia, a także zielone miejsca odpoczynku.

Zwycięska koncepcja pracowni HRA zakłada powstanie zamku stojącego na skale, wyniesionego ponad otaczający las i „podzamcza” (zabudowań produkcyjnych), do którego można dostać się spektakularną drogą wciętą w górę. Trzy wysokie „wieże” będą otaczać dwa wyniesione dziedzińce, które dzięki aranżacji zieleni mają przypominać ogrody pałacowe. Wyniesienie tarasów ponad hale przerobowni, dwóch kondygnacji garażowych i jednej technicznej zapewni ograniczenie hałasu i pyłu ze strefy produkcyjnej.

Koncepcja urbanistyczna kompleksu została zainspirowana wysoko położoną, dominującą w przestrzeni warownią. Główny podjazd i most prowadzący do garaży dostępne są z okalającej drogi odcinającej las od terenów zakładu. Górska droga prowadzi na parking, natomiast podjazd na poziomie terenu doprowadza do foyer dolnej recepcji.

Budynek wyraźnie składa się ze „skalnej” bazy pierwszych czterech kondygnacji, na szczycie której rozpościerają się szklane tarasowe bryły i ogrody sześciu kondygnacji biur i funkcji towarzyszących. Lekkie szklane elewacje w patiach oraz flankujących wieżach mają odbijać tarasową roślinność i tworzyć bajkowy efekt, który złamie elementy wykończeniowe z betonu, płyt elewacyjnych i stali.

    Więcej o:

Skomentuj:

Siedziba firmy niczym zamek. Nowy projekt HRA Architekci