Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Central Point - wieżowiec nad skrzyżowaniem dwóch linii metra

JB
Wieżowiec Central Point w Warszawie - Materiały inwestora

Rozpoczęła się budowa wieżowca Central Point w Warszawie. Biurowiec stanie w ścisłym centrum miasta, nad skrzyżowaniem pierwszej i drugiej linii metra.

Wieża budowana przez firmę Immobel Poland znajdzie się na rogu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, w ścisłym centrum stolicy. Jest to miejsce wyjątkowe, bowiem kilkadziesiąt metrów dalej stoi pierwszy i najstarszy wieżowiec w Warszawie - PAST-a (skrót od Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej), a pod ziemią, na przesiadkowej stacji „Świętokrzyska” spotykają się dwie linie kolei podziemnej.

Central Point to w skrócie 22 kondygnacje, 86 m wysokości i ponad 19 tys. m2 powierzchni. Budowlę zaprojektowały wspólnie dwie pracownie: polskie Biuro Projektowe Kazimierski i Ryba oraz francuska Arquitectonica. Architekci nie chcieli bić warszawskich rekordów wysokości albo szokować jak najbardziej oryginalną elewacją. Mimo, że z zewnątrz wieżowiec to zwyczajny prostopadłościan, sam projekt jest bardzo skomplikowany ze względu na lokalizację gmachu. Budynek jest realizowany w systemie głębokiego fundamentowania: osadza się go na baretach i ścianach szczelinowych, które sięgną aż 39 m w głąb ziemi.

Strzelisty „klocek” będzie miał prostą, elegancką fasadę ze szkła. Dzięki swojej prostocie wieżowiec będzie dobrze korespondował ze Ścianą Wschodnią. Większą część wnętrza (18 tys. m2) zajmą biura, a pozostałe 1 tys. m2 powierzchni zostanie przeznaczone na handel. Na wysokości czwartego oraz siódmego piętra zaplanowano otwarte tarasy. Do dyspozycji kierowców będzie sześciopoziomowy parking z 83 miejscami postojowymi (w tym specjalne z ładowarkami dla aut elektrycznych).

Zakończenie prac zapowiadane jest na 2020 rok.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Varso: nowe wizualizacje wieżowca w budowie
Kolejne zmiany Ściany Wschodniej. Widok Tower zamiast Universalu
PKIN tonie w zieleni. Ta koncepcja wzbudza zachwyt internautów

Skomentuj:

Central Point - wieżowiec nad skrzyżowaniem dwóch linii metra

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej