Dworzec w Wągrowcu najlepszy w Polsce
W tym roku odbyła się pierwsza edycja konkursu "Dworzec Roku" organizowanego przez Fundację Grupy PKP i Fundację ProKolej. Zwycięzcą okazał się obiekt w Wągrowcu, deklasując m. in. dworce w Gdyni, Bydgoszczy czy Wrocławiu.
Dziesięciu finalistów
W pierwszej edycji konkursu wpłynęły 104 zgłoszenia, odnoszące się do 32 dworców. Po weryfikacji kryteriów określonych w regulaminie wybrano 21 obiektów, które odwiedzili audytorzy. Dworce były oceniane w wielu kategoriach, m.in. za wielkość i zagospodarowanie, funkcjonalność, udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności, walory architektoniczne czy obsługę podróżnych w kasach i punktach informacyjnych.
Na podstawie sprawozdań audytorów, formularzy oceny i dokumentacji fotograficznej wybrano 10 finalistów: dworce w Bielsku-Białej, Kartuzach, Katowicach, Tarnowie i Wągrowcu, a także Bydgoszcz Główną, Gdynię Główna, Toruń Główny, Warszawę Centralną i Wrocław Główny.
Zwycięzca może być tylko jeden
Ostatecznie najlepszy okazał się dworzec w Wągrowcu, wyremontowany w 2015 roku za 15 mln zł. Za projekt odpowiada poznańska pracownia Consultor Architekci.
Niektóre dworce, jak np. wrocławski, rozmachem, potęgą i pięknem, w zasadzie pokonywały konkurencję w przedbiegach. Nam jednak chodziło o pokazanie, że dworzec nie tylko może być centrum komunikacyjnym, ale może ożywiać miasto, może pomagać w podejmowaniu decyzji życiowych – o podjęciu pracy lub nauki poza miejscem zamieszkania. Takim dworcem – pięknie łączącym dawny styl architektoniczny z nowoczesnym i funkcjonalnym wnętrzem, zawierającym udogodnienia dla osób niepełnosprawnych a także wygodnym dla wszystkich był Wągrowiec
- argumentowała wybór przewodnicząca konkursowego jury dziennikarka Anna Popek.
Wągrowiec wydawał się udatnie zaprojektowanym zespołem węzła przesiadkowego w małym mieście, rozwiązanym ze znaczną dozą myślenia perspektywicznego. Stanowi ono przesłanie dla odpowiedzialnych czynników, wzywające do odtworzenia sieci transportu publicznego w stopniu odpowiadającym potrzebom coraz bardziej ruchliwego społeczeństwa
- dodaje juror Jacek Wesołowski, profesor Politechniki Łódzkiej, kierownik Zakładu Projektowania Urbanistycznego w Instytucie Architektury i Urbanistyki PŁ.
Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej zapowiada, że w najbliższym czasie na dworcu w Wągrowcu pojawi się pamiątkowa tablica informująca o zwycięstwie.
- Więcej o:
Jankowa Żagańska: wieża ciśnień. Zaprojektował ją Otto Bartning - współtwórca Bauhausu
Podwarszawski Dom z Obróconym Sercem od Z3Z ARCHITEKCI z nagrodą ICONIC AWARDS 2024
W Brennej pod Starym Groniem powstanie duży kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny
Rubra - domy w czerwieni w Straszynie. Współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu
Pod Warszawą powstanie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem biznesowym inwestycji jest Robert Lewandowski
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce