Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dworzec w Wągrowcu najlepszy w Polsce

JB

W tym roku odbyła się pierwsza edycja konkursu "Dworzec Roku" organizowanego przez Fundację Grupy PKP i Fundację ProKolej. Zwycięzcą okazał się obiekt w Wągrowcu, deklasując m. in. dworce w Gdyni, Bydgoszczy czy Wrocławiu.

Dworzec w Wągrowcu
Dworzec w Wągrowcu
Consultor Architekci

Dziesięciu finalistów

W pierwszej edycji konkursu wpłynęły 104 zgłoszenia, odnoszące się do 32 dworców. Po weryfikacji kryteriów określonych w regulaminie wybrano 21 obiektów, które odwiedzili audytorzy. Dworce były oceniane w wielu kategoriach, m.in. za wielkość i zagospodarowanie, funkcjonalność, udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności, walory architektoniczne czy obsługę podróżnych w kasach i punktach informacyjnych.

Na podstawie sprawozdań audytorów, formularzy oceny i dokumentacji fotograficznej wybrano 10 finalistów: dworce w Bielsku-Białej, Kartuzach, Katowicach, Tarnowie i Wągrowcu, a także Bydgoszcz Główną, Gdynię Główna, Toruń Główny, Warszawę Centralną i Wrocław Główny.

Zwycięzca może być tylko jeden

Ostatecznie najlepszy okazał się dworzec w Wągrowcu, wyremontowany w 2015 roku za 15 mln zł. Za projekt odpowiada poznańska pracownia Consultor Architekci.

Niektóre dworce, jak np. wrocławski, rozmachem, potęgą i pięknem, w zasadzie pokonywały konkurencję w przedbiegach. Nam jednak chodziło o pokazanie, że dworzec nie tylko może być centrum komunikacyjnym, ale może ożywiać miasto, może pomagać w podejmowaniu decyzji życiowych – o podjęciu pracy lub nauki poza miejscem zamieszkania. Takim dworcem – pięknie łączącym dawny styl architektoniczny z nowoczesnym i funkcjonalnym wnętrzem, zawierającym udogodnienia dla osób niepełnosprawnych a także wygodnym dla wszystkich był Wągrowiec

- argumentowała wybór przewodnicząca konkursowego jury dziennikarka Anna Popek.

Wągrowiec wydawał się udatnie zaprojektowanym zespołem węzła przesiadkowego w małym mieście, rozwiązanym ze znaczną dozą myślenia perspektywicznego. Stanowi ono przesłanie dla odpowiedzialnych czynników, wzywające do odtworzenia sieci transportu publicznego w stopniu odpowiadającym potrzebom coraz bardziej ruchliwego społeczeństwa

- dodaje juror Jacek Wesołowski, profesor Politechniki Łódzkiej, kierownik Zakładu Projektowania Urbanistycznego w Instytucie Architektury i Urbanistyki PŁ.

Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej zapowiada, że w najbliższym czasie na dworcu w Wągrowcu pojawi się pamiątkowa tablica informująca o zwycięstwie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dworzec w Wągrowcu najlepszy w Polsce