Dworzec w Wągrowcu najlepszy w Polsce
W tym roku odbyła się pierwsza edycja konkursu "Dworzec Roku" organizowanego przez Fundację Grupy PKP i Fundację ProKolej. Zwycięzcą okazał się obiekt w Wągrowcu, deklasując m. in. dworce w Gdyni, Bydgoszczy czy Wrocławiu.















Dziesięciu finalistów
W pierwszej edycji konkursu wpłynęły 104 zgłoszenia, odnoszące się do 32 dworców. Po weryfikacji kryteriów określonych w regulaminie wybrano 21 obiektów, które odwiedzili audytorzy. Dworce były oceniane w wielu kategoriach, m.in. za wielkość i zagospodarowanie, funkcjonalność, udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności, walory architektoniczne czy obsługę podróżnych w kasach i punktach informacyjnych.
Na podstawie sprawozdań audytorów, formularzy oceny i dokumentacji fotograficznej wybrano 10 finalistów: dworce w Bielsku-Białej, Kartuzach, Katowicach, Tarnowie i Wągrowcu, a także Bydgoszcz Główną, Gdynię Główna, Toruń Główny, Warszawę Centralną i Wrocław Główny.
Zwycięzca może być tylko jeden
Ostatecznie najlepszy okazał się dworzec w Wągrowcu, wyremontowany w 2015 roku za 15 mln zł. Za projekt odpowiada poznańska pracownia Consultor Architekci.
Niektóre dworce, jak np. wrocławski, rozmachem, potęgą i pięknem, w zasadzie pokonywały konkurencję w przedbiegach. Nam jednak chodziło o pokazanie, że dworzec nie tylko może być centrum komunikacyjnym, ale może ożywiać miasto, może pomagać w podejmowaniu decyzji życiowych – o podjęciu pracy lub nauki poza miejscem zamieszkania. Takim dworcem – pięknie łączącym dawny styl architektoniczny z nowoczesnym i funkcjonalnym wnętrzem, zawierającym udogodnienia dla osób niepełnosprawnych a także wygodnym dla wszystkich był Wągrowiec
- argumentowała wybór przewodnicząca konkursowego jury dziennikarka Anna Popek.
Wągrowiec wydawał się udatnie zaprojektowanym zespołem węzła przesiadkowego w małym mieście, rozwiązanym ze znaczną dozą myślenia perspektywicznego. Stanowi ono przesłanie dla odpowiedzialnych czynników, wzywające do odtworzenia sieci transportu publicznego w stopniu odpowiadającym potrzebom coraz bardziej ruchliwego społeczeństwa
- dodaje juror Jacek Wesołowski, profesor Politechniki Łódzkiej, kierownik Zakładu Projektowania Urbanistycznego w Instytucie Architektury i Urbanistyki PŁ.
Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej zapowiada, że w najbliższym czasie na dworcu w Wągrowcu pojawi się pamiątkowa tablica informująca o zwycięstwie.
- Więcej o:
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie
Wrocławska Renoma kończy 95 lat. Od luksusowego domu towarowego do wielofunkcyjnego obiektu typu mixed-use
Warszawa: Plac Centralny już gotowy. Zieleń z nutką historii zamiast betonozy [ZDJĘCIA]
Pierwszy w Polsce Sky Walk w budynku mieszkalnym powstanie w inwestycji O27 Apartamenty Opolska w Katowicach
11. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy – znamy laureatów