Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Proste i skromne domy w Bieszczadach [PROJEKT]

Redakcja Pressland

Trzy domki, o powierzchni 45 m kw. każdy, zlokalizowane będą we wsi Smerek w głębokich Bieszczadach tuż przy Bieszczadzkim Parku Narodowego i granicy ze Słowacją i Ukrainą. Zaprojektowała je pracownia Z3Z ARCHITEKCI

Domy w Bieszczadach
Domy w Bieszczadach
Wiz. Z3Z ARCHITEKCI

Ten projekt od samego początku wzbudzał w architektach ogromne emocje. Działka zlokalizowana jest wysoko na zboczu góry, z której roztacza się szeroki widok na panoramę Bieszczad. Przebywając tu ma się wrażenie, że cywilizacja pozostała bardzo daleko. Że jesteśmy tylko my i natura. Tak bliskie spotkanie z górami onieśmiela. Projektanci poczuli, że muszą z pokorą podejść do tego projektu. Był to jeden z powodów dla którego powstały tak proste, skromne bryły.

Domy w Bieszczadach - lokalizacja
Domy w Bieszczadach - lokalizacja
mat. Z3Z ARCHITEKCI

Trzy budynki nie stoją w jednej linii - są przesunięte „schodkowo” względem siebie. Usytuowanie na działce oraz boczne ściany tarasów mają zapewnić maksimum prywatności mieszkańcom każdego z nich.

Bez wątpienia widok jest jednym z największych atutów tej działki. Inwestor od początku chciał, aby jedna ściana była wielkim oknem, aby móc cieszyć się Panoramą Bieszczad nie wychodząc na zewnątrz. Wyobrażał sobie jednak, że domki będą zwrócone krótszym bokiem do widoku.

Model zagospodarowania terenu
Model zagospodarowania terenu
Mat. Z3Z Architelci

Projektanci z Z3Z ARCHITEKCI poszli o krok dalej. Zaczęli od inspiracji inwestora i założenia, że choćby wnętrze było wspaniałe to i tak cały sens przebywania w tym miejscu jest na zewnątrz.Chcieli, aby wszystkie aktywności w środku umożliwiały nieustanny kontakt z  roztaczającą się panoramą gór. Ostatecznie domy zostały skierowane dłuższym bokiem do widoku tak, aby szklana ściana umożliwiająca kontakt z naturą była jak najdłuższa. Dzięki temu przebywając w środku z każdego pomieszczenia, możemy cieszyć się górami.Szklaną ścianę można zasłonić harmonijkowymi, drewnianymi okiennicami.

Domy w Bieszczadach
Domy w Bieszczadach
Wiz. Z3Z Architekci

Między salonem a sypialnią zaprojektowano duże, przesuwne drzwi. Po ich otwarciu, w pewnym sensie można "zlikwidować" ścianę między pomieszczeniami i cieszyć się jeszcze pełniejszym widokiem na Bieszczady, W każdym domu zaprojektowano wysoki salon z kuchnią, sypialnię oraz antresolę nad sypialnią.

Pracownia: Z3Z ARCHITEKCI

Lokalizacja: Smerek

Rok projektu: 2017

Powierzchnia: 3 x 45 m kw.

    Więcej o:

Skomentuj:

Proste i skromne domy w Bieszczadach [PROJEKT]