BOX_house - modułowy dom pod Poznaniem
Ten dwukondygnacyjny, nowoczesny dom powstał z siedemnastu stalowych modułów. Zobaczcie, jak wygląda BOX_house.
Budownictwo modułowe od dłuższego czasu jest bardzo popularne w Polsce, głównie przy realizacji obiektów o funkcjach usługowych i przemysłowych. Coraz częściej spotykamy się z projektami obiektów modułowych pełniących funkcję mieszkaniową. Nic dziwnego - domy składające się z modułów są szybkie w realizacji, mobilne i mają nieograniczoną możliwość aranżacji modułowych "boxów". Niestety, chociaż projektów jest dużo, trudno o ich realizację. Być może wynika to z dosyć zachowawczego i nadal bardzo tradycyjnego podejścia do budowy własnego domu?
Naprzeciw takiemu podejściu do budowy domu postanowili wyjść Inwestorzy z Obornik koło Poznania. Do współpracy przy realizacji domu zaproszono Pracownię Projektową PRODOM Małgorzaty i Krzysztofa Grabowskich z Kowanówka k. Obornik.
Jednym z głównych założeń projektowych, ze względu na referencyjny charakter obiektu, miało być maksymalne wyeksponowanie możliwości technologii modułowej z wykorzystaniem aktualnie obowiązujących trendów w nowoczesnej architekturze i budownictwie. Bazując na tych podstawowych założeniach, wykonany został projekt dwukondygnacyjnego domu jednorodzinnego, składającego się z 17 modułów o wymiarach rzutu 3,00 x 6,00 m każdy. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu to 216 m kw.
Funkcjonalnie budynek tradycyjnie podzielony został na ogólnodostępną cześć dzienną (zlokalizowaną na parterze) oraz na część prywatną (na piętrze). Na cześć dzienną składają się hol wejściowy z otwartą klatką schodową, otwarta kuchnia wraz ze spiżarnią oraz przestronny salon i powierzchnia lobby. We frontowej części budynku zlokalizowano dwa pomieszczenia biurowe mogące również w przyszłości stanowić pokoje mieszkalne. Przy holu wejściowym zaprojektowano zamykaną garderobę, toaletę służącą do obsługi parteru oraz pomieszczenia techniczne. W strefie prywatnej (zlokalizowanej na drugiej kondygnacji domu) znajdują się sypialnia z garderobą, łazienka, pralnia, pokój gościnny, przestronny korytarz z częścią wypoczynkową. Z tej części domu rozpościera się widok zarówno na ogród, jak i na część salonową, poprzez dwukondygnacyjną, otwarta przestrzeń ponad jadalnią i salonem.
Podczas projektowania i realizacji wnętrz, szczególny nacisk położono na to, aby pokazać uniwersalność przestrzeni powstałej podczas łączenia modułowej konstrukcji budynku. Dzięki takiemu podejściu udało się zaprezentować zarówno jednokondygnacyjną, typową dla modułowych boxów przestrzeń salonu oraz kuchni, jak i dwukondygnacyjną, reprezentacyjną, otwartą przestrzeń klatki schodowej i jadalni.
Niezwykle istotnym i dominującym elementem kompozycji architektonicznej budynku jest wspornikowy balkon zlokalizowany we frontowej części budynku. Balkon w całości zrealizowany został jako pojedynczy moduł, dostarczony na budowę w całości jako prefabrykat, zespalany z główną konstrukcją budynku podczas montażu. Zabieg ten poza oczywistym nadaniem dynamiki prostej bryle obiektu, pokazuje, jak dowolnie można kształtować formę i funkcję obiektu modułowego.
Całość budynku wykonana została jako stalowe moduły obudowane panelami z płyty warstwowej z wypełnieniem pianką poliizocyjanurową. Zastosowanie takiej obudowy pozwoliło na uzyskanie znakomitych współczynników przenikania ciepła. W celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji budynek wyposażony został w instalację wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz klimatyzację. Do ogrzania budynku zastosowano dwufunkcyjny kocioł gazowy.
Do wykonania elewacji kondygnacji parteru, w całości zastosowano panele z blachy CORTEN. Piętro oraz obudowę wspornikowego balkonu ( wiszący moduł ) wykończono białymi, matowymi płytami włóknocementowymi. Kaskadowe tarasy i schody znajdujące się dookoła domu oraz podjazd przed budynkiem wykonano z wielkogabarytowych, prefabrykowanych płyt betonowych.
Zapewne już wkrótce przekonamy się czy koncepcja stalowych box-ów w budownictwie mieszkaniowym zostanie zaakceptowana przez społeczeństwo i na stałe wpisze się w krajobraz polskich budów. Z pewnością projekt i realizacja BOX_house jest dowodem na to, że stalowe budownictwo modułowe może stanowić atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnej technologii wznoszenia obiektów mieszkalnych.
Architektura: Małgorzata Grabowska, Marta Springer
Wnętrza: Wawrzyniec Polcyn
Konstrukcja: Krzysztof Grabowski, Piotr Fait
Realizacja: M&W Construction
Powierzchnia użytkowa obiektu: 216 m kw.
Zdjęcia: Jeremi Buczkowski i Maciej Grześkowiak
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Kosmiczne projekty, które miały podbić Ziemię. Tak wyobrażano sobie domy przyszłości
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja