Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Skwer Stefana Kuryłowicza oficjalnie otwarty

Skwer przy Okopowej 33 w Warszawie nosi oficjalnie imię Stefana Kuryłowicza, - Fot. Wiktoria Głodowska

Skwer przy ul. Przyokopowej 33 oficjalnie nosi imię Stefana Kuryłowicza. Uroczystość odbyła się 29 marca 2019 roku, w 70. rocznicę urodzin architekta.

Niewielki plac przed jednym z budynków kompleksu Wola Center, już od kilka lat istniał w świadomości warszawiaków jako "skwer Kuryłowicza". Brakowało jednak oficjalnych tablic Miejskiego Systemu Informacji. Dlaczego?

W listopadzie 2013 roku przed biurowcem (zaprojektowanym zresztą przez Stefana Kuryłowicza) stanęło popiersie tragicznie zmarłego architekta dłuta Krzysztofa M. Bednarskiego. Rzeźba przedstawia Stefana Kuryłowicza w okularach i szaliku o niezwykłym kształcie. Dodatkowo artysta "ukrył" w rzeźbie małego, odlanego z brązu ślimaka, który jak tłumaczył ma symbolizować architekta z własnym domem na plecach.Wtedy również na niewysokim murku wykuto w granitowych płytach napis: "Skwer im. Stefana Kuryłowicza". Była to prywatna inicjatywa inwestora, firmy LC Corp.

Rzeźba Stefana Kuryłowicza autorstwa Krzysztofa M. Bednarskiego. - Fot. Wiktoria Głodowska

Rzeźba przedstawia Stefana Kuryłowicza w okularach i szaliku o niezwykłym kształcie. Dodatkowo artysta "ukrył" w rzeźbie małego, odlanego z brązu ślimaka, który jak tłumaczył ma symbolizować architekta z własnym domem na plecach.Wtedy również na niewysokim murku wykuto w granitowych płytach napis: "Skwer im. Stefana Kuryłowicza". Była to prywatna inicjatywa inwestora, firmy LC Corp.

Inwestor jeszcze przed odsłonięciem pomnika wystąpił  o zgodę na nazwanie imieniem architekta skweru przed biurowce. Komisja nazewnictwa odmówiła z powodów formalnych - nie minęło pięć lat od śmierci architekta. Okres ten jest zaś w Warszawie restrykcyjnie przestrzegany. Wyjątek radni zrobili tylko dla Jana Pawła II.

Od dziś, po 6 latach od odsłonięcia pomnika, skwer przy ul. Przyokopowej 33 ma swojego patrona - Stefana Kuryłowicza.

Cieszymy się, że skwer jest częścią nowej historii Warszawy, gdzie Stefan zaprojektował ponad 60 budynków. Warszawa będzie o swoim architekcie pamiętać

- mówiła prof. Ewa Kuryłowicz, podczas uroczystości.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Czy powstanie wieża widokowa na Cyplu Czerniakowskim?
Szklany kryształ w środku miasta - Q22 [NOWE ZDJĘCIA]
Budujemy po to, by być zburzonymi - o architekturze z Ewą Kuryłowicz [WYWIAD]

Skomentuj:

Skwer Stefana Kuryłowicza oficjalnie otwarty

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej