Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Rewitalizacja Placu Wolności i Rynku Zduńskiego w Kutnie

Redakcja Pressland/WG
Rewitalizacja placu Wolności w Kutnie - Mat. UM Kutno

Otwarty garaż, nowy plac miejski i fontanny - już wkrótce najstarsza historyczna część Kutna przejdzie metamorfozę. Miasto róż wypięknieje!

W 2012 roku przeprowadzono konkurs na koncepcję rewitalizacji najstarszej historycznej części Kutna - Placu Wolności i Rynku Zduńskiego. Autorem zwycięskiego projektu został Robert Charkiewicz Architekt z Warszawy. Ostateczną dokumentację projektową przygotował Zarząd Inwestycji Sp. z o.o. 11 kwietnia 2019 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kutnie podpisano z firmą Unibep umowę na zagospodarowanie terenów oraz nadzór inwestorski nad tym zadaniem.

Plac Wolności ma zamienić się w przyjazną mieszkańcom przestrzeń. Teren ma zostać wyrównany do poziomu ul. Królewskiej. Zniknie dotychczasowy parking. Zamiast niego powstanie wielofunkcyjny obiekt, pełniący jednocześnie funkcje otwartego garażu i placu miejskiego. Znajdzie się tu także miejsce na obiekty usługowe.

Na Rynku Zduńskim i ul. Teatralnej pojawi się nowa nawierzchnia z kamiennych płyt i nowe oświetlenie. Nie zabraknie elementów malej architektury - ławek, fontann i koszy na śmieci. Ozdobą miejsca będzie ściana z kaskadą wodną od strony ulicy Zamenhofa.

Rewitalizacja najstarszej historycznie części Kutna - Mat. UM Kutno

Zarówno na Placu Wolności, jak i na Rynku Zduńskim pojawią się motywy róż. Kutno nazywane jest "miastem róż". Od 1912 roku w mieście mieściła się jedna z największych w Polsce szkółek różanych. Po wojnie, w latach 60. Bogusław Wituszyński, właśnie w Kutnie hodował nowe odmiany róż, aktywnie udzielając się w "różanym środowisku" w Polsce i na świecie. To on był inicjatorem pierwszej w Kutnie wystawy róż, która odbywa się każdego roku.

Rewitalizacja najstarszej historycznej części Kutna - Mat. UM Kutno



Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Przebudowa warszawskiej linii średnicowej według koncepcji Kuryłowicz & Associates i Torprojekt
Przebudowa warszawskiej linii średnicowej według koncepcji Kuryłowicz & Associates i Torprojekt
Park Żerański w Warszawie w postindustrialnym charakterze. Rozstrzygnięto konkurs

Skomentuj:

Rewitalizacja Placu Wolności i Rynku Zduńskiego w Kutnie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej