Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hotel z lustrzaną fasadą w centrum Poznania

Redakcja Pressland/WG

Hotel z lustrzaną fasadą - to jedna z dwóch koncepcji zabudowy działki przy ul. Zielonej 4 w Poznaniu, zaprezentowana niedawno przez Structure Capital S.A.

Koncepcja zabudowy działki przy ul. Zielonej 4 w Poznaniu.
Koncepcja zabudowy działki przy ul. Zielonej 4 w Poznaniu.
Fot. mat. pras. Structure Capital S.A.

Na trójkątnej działce, w sąsiedztwie parku Chopina miałby powstać luksusowy hotel międzynarodowej sieci. Dół budynku zostałby otwarty dla lokalnej społeczności - powstałyby tu restauracja i kawiarnia.

- Tworząc koncepcję staraliśmy się ją maksymalnie wpasować w otoczenie. Jak na centrum miasta ta lokalizacja jest bardzo zielona - nieruchomość jest z obu stron otoczona parkami. Aby nie zakłócać poczucia, że otacza nas zieleń i w jak największym stopniu oddać jej urok, postanowiliśmy zaprojektować budynek z lustrzaną fasadą. Ma ona za zadanie otaczającą zieleń potęgować i sprawiać, że wizualnie będzie się wydawało, że jest jej jeszcze więcej - opowiada Marcin Smoliński, który jest odpowiedzialny za projekt z ramienia Structure Capital S.A.

- Lustra powodują, że budynek się dematerializuje i stawia na pierwszym miejscu swoje otoczenie. Odbijając w swojej elewacji zabytkową przestrzeń ukazuje historyczną zabudowę, nie próbując jej w żaden sposób naśladować. To rozwiązanie doskonale sprawdzone w przestrzeniach historycznych - w Paryżu lustrzane konstrukcje postawiono między innymi na dziedzińcu Luwru czy koło XVIII-wiecznego Hôtel Biron. W austriackim Gratz lustrzana plomba wypełniająca ostatnią wolną działkę na obszarze wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zdobyła międzynarodowe uznanie - mówi.

- Uważam, że koncepcja bardzo dobrze wpisuję się w to miejsce. Jest nowoczesna i nienachalna. Pozwala otworzyć dół na lokalną społeczność - zrobimy tam restaurację i kawiarnię. Hotel w wysokim standardzie podniósłby prestiż tej części miasta. Koncepcję stworzyliśmy wedle zaleceń zespołu pod kierownictwem wybitnego urbanisty, prof. Piotra Lorensa - mówi Alan Szawarski, prezes Structure Capital S.A.

Realizacja koncepcji uzależniona jest od decyzji Miejskiego Konserwatora Zabytków i władz Poznania. Structure Capital S.A. już niebawem zaprezentuje drugą koncepcję, tym razem dwugwiazdkowego hotelu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Hotel z lustrzaną fasadą w centrum Poznania