Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy akademik UAM na Morasku według projektu DEDECO [WYNIKI KONKURSU]

Redakcja Pressland/WG

Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego akademika Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Kampusie Morasko. Zwyciężyła koncepcja biura architektonicznego DEDECO. W nowym akademiku zamieszka docelowo ok. 400 studentów. Zaplanowano tu również siłownię, stołówkę oraz klub studencki.

Akademik UAM na Morasku. Proj. DEDECO.
Akademik UAM na Morasku. Proj. DEDECO
Wiz. DEDECO

Nowy akademik, zaprojektowany przez DEDECO, będzie prostą, pięciokondygnacyjną bryłą (z czterema piętrami mieszkalnymi), z przeszklonym parterem. Zaplanowano tu 160 pokoi jednoosobowych oraz 120 pokoi dwuosobowych wraz z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym. Dodatkowo na każdej kondygnacji 1 pokój przeznaczony będzie dla osoby niepełnosprawnej. Na każdym piętrze będzie znajdzie się kuchnia z jadalnią oraz pralnia z suszarnią. Zaplanowano tu również stołówkę, dwuoddziałowe przedszkole, sklep, siłownię oraz klub studencki.

Szczególną wartością projektu są rozwiązania tworzące „model wertykalnej wioski”. Interakcje między studentami zaczynają się już od holu wejściowego, a kończą na przestrzeniach wspólnych, zlokalizowanych na piętrach mieszkalnych. Obiekt ma prostą i czytelną strukturę

–mówił przewodniczący Sądu Konkursowego, arch. Piotr Kostka z poznańskiego oddziału SARP.

Akademik UAM na Morasku. Proj. DEDECO.
Akademik UAM na Morasku. Proj. DEDECO.
Wiz. DEDECO.

Na konkurs wpłynęło 17 prac. Drugie miejsce zajął projekt Front Architects Wojciech Krawczuk z Poznania. Trzecią nagrodę przyznano poznańskiej Pracowni Autorskiej i Biura Prawnego H. J. Buszkiewicza Sp. z o.o. Wyróżniono także projekt Akpb Architekci Piotr Bartosik z Poznania.

Niedługo ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę akademika. Koszt budowy szacowany jest na 48 mln zł brutto. Według planów uczelni, pierwsi studenci będą mogli zamieszkać w nowym domu już w 2021 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowy akademik UAM na Morasku według projektu DEDECO [WYNIKI KONKURSU]