Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Kobiety Wolności - wyjątkowy mural na przystanku PKM Gdańsk Strzyża

Redakcja Pressland/WG
Osłonięcie muralu 'Kobiety Wolności' na przystanku PKM Gdańsk Strzyża. - Fot. Pomorska Kolej Metropolitalna

Na gdańskim muralu widnieją wizerunki kilkudziesięciu kobiet zaangażowanych w działalność opozycyjną w czasach PRL. Mural "Kobiety Wolności" zaprojektowały Anna Eichler i Sabina Twardowska. Namalowały go artystki z Redsheels, które wcześniej stworzyły m.in. słynny mural Kory w Warszawie.

W piątek 5 lipca, na przystanku PKM Gdańsk Strzyża, odsłonięto mural "Kobiety Wolności". Na filarach wiaduktu, na powierzchni ponad 400 m kw., przedstawionych zostało kilkadziesiąt kobiet, zaangażowanych w działalność opozycją w czasach PRL. Gdański mural to symboliczny hołd dla wszystkich kobiet, które w tamtych czasach walczyły o wolną Polskę. Przypomina ważną społecznie ale wciąż, niestety, niedocenianą rolę kobiet w historycznych wydarzeniach jakie zaczęły się na Pomorzu w Sierpniu’80.

Na wyjątkowym muralu pojawiają się zarówno wizerunki powszechnie znanych kobiet (jak np. Anna Walentynowicz, Joanna Duda Gwiazda, Alina Pienkowska i Henryka Krzywonos), jak i takich, które dzięki muralowi zostaną ponownie przypomniane i docenione.

Jestem zaskoczony wykonaniem tych wizerunków i oddaniem charakteru tych dziewczyn. Widać, że niektóre są dynamiczne, niektóre są spokojniejsze

- mówił podczas otwarcia muralu senator Bogdan Borusewicz, mąż nieżyjącej już Aliny Pienkowskiej.

Mural "Kobiety Wolności" zaprojektowały Anna Eichler i Sabina Twardowska. Namalowały go artystki z Redsheels, które wcześniej stworzyły m.in. słynny mural Kory w Warszawie. Już na miejscu, w Gdańsku do współpracy zaprosiły kilkanaście utalentowanych malarek z Trójmiasta. Pracę nad muralem trwały ponad miesiąc.

Mural 'Kobiety Wolności' na przystanku PKM Gdańsk Strzyża. - Fot. Pomorska Kolej Metropolitalna

Filary wiaduktu to wybór nieprzypadkowy. Kobiety działające w opozycji PRL, były właśnie takimi filarami solidarnościowego ruchu.  Na pierwszym filarze widnieje kilka kobiet, na kolejnych pojawia się coraz więcej wizerunków. na ścianie w tle, na przyczółku za filarami, namalowano Jadwigę "Jagodę" Piątkowską, nazywaną kiedyś "poetką Solidarności". Siedzi ona przy maszynie do pisania, z której ulatuje tekst wiersza  "Ewie – mojej 12-letniej córeczce”. Po obu stronach ściany widnieją stoczniowe dźwigi, oraz tytuł dzieła "Kobiety Wolności" napisany solidarycą (charakterystyczną czcionką autorstwa Jerzego Janiszewskiego, występującą w logo NSZZ Solidarność).

Pomysłodawcami muralu „Kobiety Wolności” są Pomorska Kolej Metropolitalna i Samorząd Województwa Pomorskiego.

Mural 'Kobiety Wolności' na przystanku PKM Gdańsk Strzyża. - Fot. Pomorska Kolej Metropolitalna
Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Nowe murale z fasadami warszawskich kamienic
Mural w Tiranie od portugalsko-polskiego kolektywu Mots. Zwraca uwagę na problem bezdomnych psów
Uwaga! Sztuka w mieście. Artyści i ich dzieła w przestrzeni publicznej [PRZEGLĄD]

Skomentuj:

Kobiety Wolności - wyjątkowy mural na przystanku PKM Gdańsk Strzyża

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej