Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mural w Tiranie od portugalsko-polskiego kolektywu Mots. Zwraca uwagę na problem bezdomnych psów

Redakcja Pressland/WG

Błąkające się po ulicach, bezdomne, zaniedbane psy to ogromny problem stolicy Albani. Artyści z kolektywu Mots stworzyli wyjątkowy mural, wystawiając zwierzętom symboliczny pomnik.

Mural Mots w Tiranie.
Mural Mots w Tiranie.
Fot. Jagoda Cierniak

Na jednym z bloków w Tiranie, przy ulicy Myslim Shyri, pojawił się oryginalny mural przedstawiający... bezpańskiego psa. Jego autorami jest portugalsko-polski kolektyw Mots. Praca została namalowana w ramach Mural Fest Tirana. Kolorystyka muralu jest świetnie dopasowana do otoczenia. Autorzy chcieli zwrócić uwagę na problem, z którym borykają się zwierzęta i mieszkańcy stolicy Albanii. Z jednej strony, na ulicach miasta widać mnóstwo rasowych psów pod opieką ludzi i ogłoszeń o sprzedaży szczeniąt z hodowli. Z drugiej strony w mieście jest mnóstwo błąkających się, bezdomnych, zaniedbanych psów.

Naszym celem było zaznaczenie obecności bezdomnych psów i wystawienie im symbolicznego pomnika. Pies, którego wizerunek namalowaliśmy przy ulicy Myslim Shyri, jest także tez naszym protestem przeciwko polityce masowego zabijania bezpańskich zwierząt, która jest prowadzona przez albański rzad. Mural podpisaliśmy z dedykacją dla bezdomnych psów Tirany

- mówią artyści z kolektywu Mots.

Mots podczas tworzenia muralu w Tiranie.
Mots podczas tworzenia muralu w Tiranie.
Fot. Jagoda Cierniak

Kolektyw tworzą Diogo Ruas i Jagoda Cierniak. Mots jest portugalskim artystą, malarzem i ilustratorem zajmującym się sztuką w przestrzeni publicznej. Urodził się w 1986 roku w Porto - tam też studiował i stworzył większość prac. Od zawsze interesowały go ilustrowane baśnie, komiksy i animacje. To od fascynacji tym "magicznym" światem rozpoczęła się jego przygoda ze sztuką. Diogo zaczął zajmować się graffiti w 2001 roku -  wywarło to duży wpływ na jego postrzeganie relacji pomiędzy przestrzenią i sztuką, i na to, jakich technik używa. Jego prace skupiają się głównie na dekonstrukcji i abstrahowaniu różnych form, budowaniu postaci złożonych z elementów i części innych “formatów”. Kiedy maluje, czuje się trochę jak we śnie, kiedy z przypadkowych wspomnień tworzą się nowe historie. W 2017 roku do projektu Mots dołączyła Jagoda Cierniak, która razem z Diogo współtworzy koncepcje artystyczne, dokumentacje fotograficzne, pracuje nad muralami i koordynuje działania projektowe.

Artystom z kolektywu Mots gratulujemy świetnej pracy! Więcej murali obejrzycie na ich  Instagramie

Mural Mots w Tiranie.
Mural Mots w Tiranie.
Fot. mat. Mots

Skomentuj:

Mural w Tiranie od portugalsko-polskiego kolektywu Mots. Zwraca uwagę na problem bezdomnych psów