Przebudowa wnętrz domu z 1923 roku w Szczecinie. Otwarta przestrzeń i naturalne materiały
W przebudowanych wnętrzach przedwojennego domu w Szczecinie, dominują wpływy modernizmu japońskiego i brazylijskiego. W oszklonej werandzie posadzone zostało ponad dwustuletnie drzewo oliwne.
Projekt, przygotowany przez pracownię Loft Kolasiński, obejmował renowację i przebudowę wnętrza domu z 1923 roku w Szczecinie. Dom ma ok. 250 m kw. powierzchni. Zdecydowano się na zmianę klasycznego układu wnętrz z podziałem na wiele pomieszczeń. Dzięki likwidacji większości ścian działowych, parter stał się otwartą przestrzenią. Znalazły się tutaj kuchnia, mała jadalnia z zabudowanej werandzie, salon, jadalnia i gabinet. Na piętrze są trzy sypialnie i dwie łazienki.
Ważnym założeniem projektu było wykorzystanie możliwie jak największej ilości materiałów naturalnych. Ściany w całym domu i belki stropowe na piętrze pokryte zostały glinianym tynkiem. Belki stropowe na parterze po oczyszczeniu pozostawione zostały bez zabezpieczenia. Deski podłogowe zostały poddane renowacji i pokryte olejem. Piec na parterze został wykonany z ręcznie produkowanych kafli, a kafle podłogowe w kuchni pochodzą z 1923 roku. W oszklonej werandzie posadzone zostało ponad dwustu letnie drzewo oliwne. Jest to specjalny gatunek przeznaczony do wnętrz, którego wykorzystanie zainspirowane było pasją inwestora.
W projekcie dominują wpływy modernizmu japońskiego i brazylijskiego, więc wśród wykorzystanych w wyposażeniu mebli możemy znaleźć projekty Isamu Noguchi, Jader Almeida i unikatowe krzesła Junzo Sakakura. Wyjątkowym obiektem pozyskanym do projektu jest wełniany dywan z 1969 roku, wyprodukowany w Kowarach-Polska.Ponadto, w projekcie wykorzystane zostały klastyczne meble, lampy i akcesoria pochodzące z Danii, Czech, Polski, Meksyku, Włoch i Niemiec. Zostały one poddane specjalistycznej renowacji.
W gabinecie znajdują się zdjęcia Erwina Olafa.Meble i akcesoria zaprojektowane przez Loft-Kolasiński: stoły, stoliki kawowe, sofa, komoda TV, biblioteka, lustra, ażurowe ekrany, łóżka, szezlong, kabiny prysznicowe, karnisze, garderoby, meble łazienkowe i kuchenne.
---- Dom z 1923 roku
Lokalizacja: Szczecin
Powierzchnia: 250 m2
Projekt wnętrza:Loft Kolasiński
Zakres prac: Projekt wnętrz, projekt przebudowy wszystkich pomieszczeń, projekt części umeblowania, renowacja mebli i oświetlenia
Meble wykonali: Zbigniew Dzitkowski, Wood effect Marcin Wyszecki
Zdjęcia:Joel Hauck
- Więcej o:
Dom Polny od środka. Jak wyglądają wnętrza domu, który otrzymał Nagrodę Roku SARP?
Dom w Złotnikach - połączenie stodoły i bryły z płaskim dachem [PROJEKT]
Sposób na kostkę. 10 niezwykłych metamorfoz domów z czasów PRL
Bryła plus wnętrza w jednym projekcie. Dom jednorodzinny na skraju lasu [GDYNIA]
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!