Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Cmentarzysko Kiosków Ruchu pod Łodzią. Nie można go już oglądać!

Redakcja Pressland/WG

Jeśli i Wy nabraliście ochoty na zobaczenie na własne oczy Cmentarzyska Kiosków Ruchu pod Łodzią - musimy Was zmartwić. Teren jest już ogrodzony siatką. Ale uwaga, w całej Polsce znaleźć można 16 takich miejsc!

Kilka dni temu niezwykłą popularnością w Internecie cieszyły się zdjęcia składowiska opuszczonych kiosków Ruchu, stojących po środku pól. Internauci szybko ochrzcili to miejsce "cmentarzyskiem". Postanowiliśmy wykorzystać słoneczny weekend i pojechać tam, aby na własne oczy zobaczyć to niesamowite miejsce.

I oto niespodzianka.Ostatnio cały teren został ogrodzony siatką. Przy bramie postawiono tabliczkę "Teren prywatny. Wstęp wzbroniony". O dokładnym przyjrzeniu się kioskom (tym najnowszym, z lat 90. XX w. i znacznie starszym, drewnianym) możemy więc tylko pomarzyć. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że do niewielkiej wsi zaczęły ostatnio przyjeżdżać całe wycieczki. Właściciel zdecydował się ogrodzić teren, by obiekty nie były niszczone.

 

Cmentarzysko Kiosków RUCHU pod Łodzią. - Fot. WG

59 kiosków stoi w Dąbrówce Małej, w gminie Brzeziny, na terenie województwa Łódzkiego, ok.100 kilometrów od Warszawy. "Cmentarzysko" jest doskonale widoczne na mapach Google'a.

Pod Brzezinami stoją głównie kioski z Łodzi i okolicy (świadczą o tym napisy autorstwa kibiców lokalnych klubów piłkarskich).  Nie jest to jednak "cmentarzysko", ale raczej "parking". Niektóre kioski będą ponownie wykorzystane, inne trafią na złom. Jeszcze inne (głównie drewniane) mają zostać pieczołowicie odnowione.

Trafiają tam kioski z miejsc nierentownych. W ramach optymalizacji postawimy je w innych miejscach. W tym sensie "cmentarzysko" to tak naprawdę punkt przerzutowy brył kiosków

— mówi Wojciech Paczyński, rzecznik prasowy Ruchu, w rozmowie z serwisem fotoblogia.pl.

Co ciekawe, w całej Polsce jest 16 takich miejsc! Jeśli wiecie gdzie "parkują" kioski, zostawcie nam komentarz!

Szkoda, że nie można już wejść na teren Cmentarzyska Kiosków Ruchu pod Łodzią. Spacer po tym miejscu, byłby doskonałą okazją do przyjrzenia się, jak na przestrzeni lat zmieniały się kioski Ruchu - obiekty tak charakterystyczne dla pejzażu polskich miast i miasteczek.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Ameryka na Podhalu. Opuszczone domy górali
Tam nikt już nie mieszka. Opuszczone miasta [ZDJĘCIA]
Opuszczony budynek przy Sobieskiego 100 w Warszawie. Zaglądamy do środka

Skomentuj:

Cmentarzysko Kiosków Ruchu pod Łodzią. Nie można go już oglądać!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej