Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Murale Foton i Jubiler wrócą na Targową jeszcze przed końcem wakacji

Redakcja Pressland/WG

Murale "Foton" i "Jubiler", do niedawna widniejące na szczytowych ścianach kamienic przy ul. Targowej 15 w Warszawie, zostaną odtworzone. Dawny wygląd murali zostanie przywrócony jeszcze przed końcem wakacji.

Murale 'Foton' i 'Jubiler' na kamienicy przy Targowej 15 w Warszawie.
Murale 'Foton' i 'Jubiler' na kamienicy przy Targowej 15 w Warszawie.
Fot. screen Google Maps

Przypomnijmy - na początku ubiegłego tygodnia ze ścian szczytowych kamienic przy ul. Targowej 15 zniknęły murale reklamujące produkty dwóch PRL-owskich firm -  błon fotograficznych Warszawskiego Zakładu Fotochemicznego Foton oraz wyrobów producenta biżuterii i zegarków Jubiler. Powstałe w latach 70. malowaidła, były jednymi z ostatnich PRL-owskich murali, które zachowały się w Warszawie.

Od marca o wpis murali do rejestru zabytków (i objęcie ich ochroną), zabiegło Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi. Sprawę poparł wówczas wojewódzki konserwator zabytków, pisząc "Gorąco popieram ochronę tych zabytków. Będę wpisywał je do rejestru zabytków, co trwale uchroni je przed zniszczeniem". Niestety, w połowie lipca murale Fotonu i Jubilera przestały istnieć.  19 lipca Jakub Lewicki - mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków, poinformował o planowej kontroli w tej sprawie. Jeszcze tego samego dnia wieczorem, na jego oficjalnej stronie internetowej, pojawiło się oświadczenie:

"Kontrola wykazała uchybienia po obydwu stronach postępowania, dlatego mając na uwadze interes społeczny, podjęte zostały natychmiastowe działania mające na celu przywrócenie zamalowanych murali. Przedstawiciel inwestora złożył jednoznaczną pisemną deklarację o wycofaniu się z realizacji planowanego przedsięwzięcia oraz o dołożeniu wszelkich starań do przywrócenia murali „Foton” i „Jubiler”. Zapewniamy, że w stosunku do osób, które dopuściły się uchybień ze strony urzędu zostaną wyciągnięte konsekwencje. Będziemy na bieżąco informować o dalszych działaniach MWKZ".

Kamienica przy Targowej 15 w Warszawie.
Kamienica przy Targowej 15 w Warszawie.
Fot. Wiktoria Głodowska

Do oświadczenia konserwatora dołączono dokument sygnowany przez Braughman Group Media. Czytamy w nim, że murale zostały zamalowane tymczasowo. Miały je zastąpić artystyczne murale, które zdobiłyby ściany kamienic do końca grudnia 2020 roku. Pieniądze pozyskane z murali miały sfinansować otworzenie historycznych malowideł. Ostatecznie jednak "dawny wygląd murali zostanie przywrócony przed końcem wakacji, a prace rozpoczną się już w przyszłym tygodniu".

    Więcej o:

Skomentuj:

Murale Foton i Jubiler wrócą na Targową jeszcze przed końcem wakacji