Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Były Hotel Forum w Krakowie żywym organizmem filtrującym powietrze. Laureaci konkursu the future is now!

mat. architektów/red. WG

Poznaliśmy wyniki konkursu projektowego the future is now! towarzyszącego 6. Międzynarodowemu Biennale Architektury Wnętrz INAW 2020. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentowanie sposobu myślenia o przyszłości projektowania i projektowaniu przyszłości w kontekście zmieniających się relacji międzyludzkich i relacji człowieka z otoczeniem. Zobaczcie nagrodzone prace

Krakowski Salon Tlenowy. Proj. Joanna Jaros. Grand Prix* 6. Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz
Krakowski Salon Tlenowy. Proj. Joanna Jaros. Grand Prix* 6. Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz
Mat. prasowe

Uczestnicy konkursu, towarzyszącego 6. Międzynarodowemu Biennale Architektury Wnętrz INAW 2020,  w swoich pracach mieli zwizualizować przyszłość w projektowaniu. Międzynarodowe jury w składzie: Stanisław Tabisz (Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie), Biljana Branković (assistant professor, Faculty of Applied arts, University of Arts, Belgrade), Nicolò Ceccarelli (Design Associate Professor at the Alghero Department of Architecture, Design and Planning), dr Małgorzata Jantos (pracownik naukowy UJ, Przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków), dr Agnieszka Łakoma (Główny Specjalista – Plastyk Miasta Krakowa) oraz Małgorzata Tomczak (Redaktor Naczelna „Architektura & Biznes”) - oceniało ideę, wizjonerskie rozwiązania, nowatorskie i eksperymentalne metody projektowe, względy ekologiczne oraz artystyczny i indywidualny poziom prezentacji. Spośród 52 zgłoszonych prac nagrodzono 6 najlepszych.

 

Grand Prix* 6. Międzynarodowego Biennale Architektury, indeks Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie - Joanna Jaros, ASP w Krakowie im. Jana Matejki

Myślą przewodnią projektu „Krakowski Salon Tlenowy” jest adaptacja hotelu przy ul. Marii Konopnickiej 28 w Krakowie, w celu stworzenia miejsca użyteczności publicznej, umożliwiającego zażycie czystego powietrza przez mieszkańców i turystów. Budynek byłego Hotelu Forum - reliktu przeszłości - dostaje drugie życie i przeistacza się w przyszłościowy obiekt, stając się żywym organizmem filtrującym powietrze. Dostarcza go do kapsuł, gdzie mieszkańcy i turyści mogą aktywnie spędzać czas w krystalicznie czystych warunkach. Pełni także funkcję parku, z którego można podziwiać panoramę zakola Wisły i miasta Krakowa.

Projekt turbiny - Samuel Kostecki.
Projekt turbiny - Samuel Kostecki.
Mat. prasowe

Nagroda ufundowana przez Dziekana Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie i Plastyka Miasta Krakowa, Agnieszkę Łakomą - Samuel Kostecki, Wydział Architektury, UAP, Poznań

Projekt turbiny - to silnik wiatrowy i równocześnie panel fotowoltaiczny. Składa się z dwóch skrzydeł (przymocowanych do głównej części) oraz śmigła, które ma za zadanie generować energię przez wiatr. Wytworzona elektryczność jest następnie transferowana do bezprzewodowego urządzenia poprzez transmisję technologii Nano Crystal Electricity. Podczas słonecznych dni trzy skrzydła pełnią rolę paneli słonecznych, które generują prąd.

Plastic Madness. Proj. Aleksandra Basa
Plastic Madness. Proj. Aleksandra Basa
Mat. prasowe

Wyróżnienie Architektura & Biznes - Aleksandra Basa, ASP w Krakowie im. Jana Matejki

Salem Express był promem pasażerskim kursującym między Egiptem a Arabią Saudyjską. W grudniu 1991 roku zatonął zaledwie godzinę drogi od miejsca docelowego. Projekt odnosi się do tej tragedii, pokazując szkody jakie wyrządzamy środowisku morskiemu. Tony tworzyw sztucznych są wyrzucane co roku do wody i pozostają tam, podobnie jak wrak statku. Plastikowe wnętrza powstały z materiałów pochodzących z recyklingu. Celem projektu jest uświadomienie ludziom wpływu, jaki śmieci wywierają na ekosystemy oceaniczne.

Wyróżnienie Honorowe - Karolina Jurczak, ASP w Krakowie im. Jana Matejki

Projekt „Enklawa Tożsamości” ma na celu stworzenie nowego miejsca w samym centrum miasta. Obiekt jest przestrzenią publiczną, która pozwala wejść użytkownikowi w świat poznania samego siebie. Głównym założeniem projektu jest stworzenie miejsca, które pomoże użytkownikowi rozwiązać podstawowy problem czasów współczesnych i odpowiedzieć na pytania: czym jest tożsamość człowieka oraz jak ją w sobie odnaleźć na nowo. Ujawniający się obecnie kryzys tożsamości wiąże się w swych podstawach z sytuacją społeczeństwa reprezentującego częściej postawę „mieć” niż „być”. Dynamicznie zachodzące przemiany dotykają w swojej istocie ludzkiego odniesienia do siebie samego oraz drugiego człowieka, wymagają spojrzenia na tożsamość z punktu widzenia czynników wspierających i utrudniających jej rozwój. Obiekt „Enklawa Tożsamości” to próba odnalezienia tożsamości we współczesnym świecie.

Finity. Proj. Oliwia Styralska i Weronika Fortecka
Finity. Proj. Oliwia Styralska i Weronika Fortecka
Mat. prasowe
Finity. Proj. Oliwia Styralska i Weronika Fortecka
Finity. Proj. Oliwia Styralska i Weronika Fortecka
Mat. prasowe

Wyróżnienie Biljana Branković, University of Arts in Belgrade - Oliwia Styralska i Weronika Fortecka, ASP w Krakowie im. Jana Matejki

Projekt FINITY jest odpowiedzią na warunki, w których – jak możemy się spodziewać – człowiek będzie w przyszłości zmuszony funkcjonować. Bazując na prognozach klimatologów, przyjmujemy, że będziemy musieli zaadaptować nasze obecne zwyczaje do drastycznych ograniczeń surowców naturalnych.

Jak sugeruje amerykański biolog Garett Hardin w publikacji z 1968 roku, Ziemia jest dotknięta postępującym zjawiskiem zwanym tragedią ludu”. Składa się na nie nadmierna eksploatacji (niezgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju) zasobów środowiskowych przez największe światowe gospodarki. W rezultacie obserwujemy procesy, które mogą prowadzić do utraty przez środowisko naturalne zdolności do odbudowy swoich zasobów. Rozpoznając rosnące tempo tych procesów, powinniśmy zwrócić dzisiaj szczególną uwagę na proces adaptacji do nieuniknionych zmian. Projekt FINITY został stworzony z myślą o budowaniu przyszłości, pozwalając ludziom korzystać z ograniczonych środków we właściwy sposób.

Water Algue House. Proj. Monika Mosiołek
Water Algue House. Proj. Monika Mosiołek
Mat. prasowe

Wyróżnienie Nicolò Ceccarelli, Università degli Studi di Sassari, Włochy - Monika Mosiołek ASP w Krakowie im. Jana Matejki

Ekologia determinuje obecnie wiele naszych działań, także tych architektonicznych. Jak będą wyglądały „zielone miasta” przyszłości? Jedną z opcji jest pokrywanie budynków ulokowanych przy wodzie algami wodnymi. Produkują one 10 razy więcej tlenu podczas fotosyntezy niż drzewa. Wyprodukowana w ten sposób energia jest biomasą, która może mieć zastosowanie w elektroenergetyce, farmacji czy kosmetyce.

----

Gratulujemy wszystkim laureatom!

    Więcej o:

Skomentuj:

Były Hotel Forum w Krakowie żywym organizmem filtrującym powietrze. Laureaci konkursu the future is now!