Certyfikaty BREEAM dla Fabryki Norblina
Fabryka Norblina, wielofunkcyjny warszawski kompleks, uzyskała finalne certyfikaty BREEAM, zarówno dla części biurowej, jak i części usługowej. Dodatkowo, na dachu zainstalowano instalację fotowoltaiczną, wprowadzono też zamknięty obieg plastiku.
Usługowa część flagowej inwestycji Grupy Capital Park finalnie uzyskała certyfikat BREEAM na poziomie Very Good, co uznać należy za duży sukces, biorąc pod uwagę wyzwanie wdrożenia zielonych rozwiązań w starych pofabrycznych budynkach. Część biurowa kompleksu uzyskała z kolei certyfikat BREEAM na poziomie Excellent, awansując tym samym o stopień wyżej.
Wpływ na ostateczną ocenę miały też wdrożone w ostatnim czasie nowe rozwiązania. Jednym z nich jest instalacja na budynku biurowym Galwan 88 paneli fotowoltaicznych, które wpłyną na obniżenie zużycia energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna ma moc 44,44 kWp i rocznie przyniesie 45,9 MWh energii. Dostawcą rozwiązania była firma Solare Energy.
Kolejną innowacją jest wprowadzenie w Fabryce Norblina zamkniętego obiegu plastiku. Ograniczenie emisji odpadów polega na zamianie jednorazowych opakowań środków czystości na te wielokrotnego użytku. W przypadku kompleksu przy ulicy Żelaznej nowy system pozwoli zaoszczędzić w ciągu roku około 680 kg jednorazowego tworzywa sztucznego, a co za tym idzie, ograniczyć ślad węglowy o 2670 kilogramów. Za realizację tej zmiany w Fabryce Norblina odpowiada firma High Tech.
Jako Capital Park aktywnie propagujemy zrównoważony rozwój i stawiamy na to, by nasze inwestycje były przyjazne środowisku. ESG pozostaje na szczycie naszej codziennej agendy. W 2022 roku powołaliśmy w firmie zespół ds. zrównoważonego rozwoju i na bieżąco dokonujemy szczegółowego przeglądu podejmowanych inicjatyw we wszystkich trzech obszarach: ekologicznym, społecznym i zarządczym, a także dokonujemy oceny w odniesieniu do standardów ESG przyjętych przez naszych inwestorów. Ostatnie zmiany w Fabryce Norblina pokazują, że regularnie wprowadzamy kolejne rozwiązania, mające na celu dbanie o naturę i nasze otoczenie.
Wielofunkcyjny kompleks na warszawskiej Woli promuje także zrównoważony transport. W ubiegłym roku na terenie Fabryki Norblina powstał pierwszy w Polsce zautomatyzowany parking podziemny dla rowerów, który mieści 96 jednośladów. Dla najemców dostępny jest także osobny - na 200 miejsc. W podziemnym parkingu dla zmotoryzowanych znajdują się cztery stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych. Obsługują je dwie szybkie ładowarki, a w planach jest instalacja kolejnej.
Mimo, że Fabryka Norblina to blisko 2 ha terenów pofabrycznych, nie brakuje tu także zieleni. Na całym obszarze udało się posadzić ponad 100 drzew, a wśród nich okazałe platany i graby wysokopienne. Na budynkach biurowych powstały zielone dachy, zaaranżowane poprzez nasadzenie roślin ekstensywnych, odpornych na przesuszenie, wywiewanie czy ekspozycję słońca. W kompleksie znajdują się także dwie pasieki miejskie.
Fabryka Norblina to wielofunkcyjny kompleks w sercu warszawskiej Woli, który po wieloletnim procesie rewitalizacji dawnych zakładów Norblin, Bracia Buch i T. Werner, przeprowadzonej przez Grupę Capital Park, ponownie otworzył się na miasto. Łączna powierzchnia kompleksu wnosi ponad 65.000 m kw., z czego 41.000 m kw. stanowi powierzchnia biurowa. Dla gości Fabryki Norblina dostępne są koncepty kulturalne, rozrywkowe i gastronomiczne, w tym m.in.: autorskie, butikowe kino KinoGram, ekologiczny targ – BioBazar, strefa gastronomiczna z Food Town, Piano Bar z muzyką na żywo, restauracja i klub MOXO, Muzeum Fabryki Norblina, galeria Art Box Experience, Apple Muzeum Polska, centrum mądrej rozrywki Smart Kids Planet, a także sklepy, lokale usługowe oraz strefa zdrowia i urody.
- Więcej o:
37 pracowni chce zaprojektować rozbudowę Muzeum Architektury
Shinchintaisha. Procesy nietrwałości – nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Poznaj historię Nakagin Capsule Tower
Zabytkowa Elektrownia Karola Scheiblera w konkursie LEGO IDEAS
Konkurs „Roca One Day Design Challenge” 2024 – kreatywne projekty młodych designerów nagrodzone!
Bestseller "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" powraca w wersji cyfrowej!
ARCHITECTS@SAUNA. Architektoniczna sauna to pomysł Gosi i Tomka Rygalików. Chcesz dołączyć?
TRŁ ZIMA! - największe przedświąteczne targi stolicy już 30.11-1.12.2024 r.
WARSZAWA Z NIEBA. Premiera albumu i wystawa zdjęć lotniczych Macieja Margasa i Aleksandry Łogusz na 32. piętrze Warsaw Trade Tower