Dom pół-atrialny we Wrocławiu
Prezentowany dom znajduje się na przedmieściach Wrocławia. Inwestorom zależało na maksymalnym wykorzystaniu działki pod zabudowę, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. Architekci, którym powierzono zadanie przygotowania projektu, stworzyli koncepcję domu w kształcie bryły z charakterystycznym wewnętrznym łukiem po wewnętrznej stronie. W ten sposób optycznie połączono różne strefy funkcjonale na parterze ze sobą i ogrodem. Część jadalniana, salonowa i gabinetowa maja okna zorientowane głównie na ogród - łuk ma symbolizować zorientowanie na życie rodzinnie domowników.
Z uwagi na rozmiary działki bryła została zbliżona do jej granic na tyle, na ile to było możliwe. Aby zachować odpowiednie i komfortowe doświetlenie pomieszczeń, jako rozwiązanie filtrujące światło zaproponowano dyle szklane lub tzw. szkło profilowe. Rozwiązanie to nie zostało podyktowane jedynie aspektami estetycznymi - budynki wyposażone w tego rodzaju przeszklenia otrzymują nawet o 90 proc. mniej ciepła pochodzącego ze światła słonecznego. Jest to szczególnie korzystne w miejscach o silnym nasłonecznieniu.
Na elewacjach zaproponowano rozwiązania w postaci ciemnej cegły klinkierowej oraz blachy na rąbek w kolorze antracytowym.
- https://todos.pl
- https://www.facebook.com/todos.architekci
- https://www.instagram.com/todos.architekci
- Więcej o:
"Las - Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni" – wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowana przez Biuro Kreacja
Instalacja stworzona z rdzy w ascetycznych wnętrzach Filharmonii Szczecińskiej
Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?
Jak wybrać pokrycie dachowe, które będzie trwałe i wytrzymałe? Na co zwrócić uwagę, aby dach był nie tylko estetyczny, ale i bezpieczny na długie lata?
Nie tylko Racibórz. Zbiorniki retencyjne powinny znaleźć się w planie każdej inwestycji
Odchodzimy od grodzonych osiedli, ale nie wszędzie. Tak zmieniają się standardy w polskim mieszkalnictwie
W technologii VR zaprojektowano wizję przyjaźniejszych dla dzieci ulic w Warszawie. Jak mogłaby wyglądać bezpieczniejsza droga do szkoły?
Ciepłe światło i miękkie linie – aranżacja przestrzeni na planie otwartym