Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom, w którym ściany znikają na życzenie. House Wide Shut od Grupa Plus Architekci z nagrodą Red Dot

mat. architektów/red. WG

House Wide Shut - projekt pracowni Grupa Plus Architekci to dom, wykorzystujący rzeczywistość rozszerzoną. Ściany znikają tu na życzenie, odsłaniając panoramiczny widok. Projekt otrzymał nagrodę Red Dot w kategorii Design Concept 2020.

House Wilde Shut od Grupa Plus Architekci.
House Wilde Shut od Grupa Plus Architekci.
Mat. Grupa Plus Architekci

Red Dot Design Award to jedna z najważniejszych nagród w dziedzinie wzornictwa. W tym roku do grona jej zdobywców dołączyła polska pracownia Grupa Plus Architekci. Kapituła konkursu przyznała nagrodę w kategorii Design Concept 2020 za imponujący projekt koncepcyjny House Wide Shut (pol. Dom Szeroko Zamknięty).

Ściany "znikają" tu na życzenie, dostosowując się do potrzeb mieszkańców. Architekci wykorzystali AR - Argumented Reality, czyli rozszerzoną rzeczywistość. Ten system wykorzystywany jest w motoryzacji, szkolnictwie, ale też właśnie w architekturze, poprzez połączenie świata rzeczywistego z tym cyfrowym. Przeszklone ściany mogą zmieniać stopień przezierności - od całkiem transparentnych szyb po nieprzezroczyste płaszczyzny,

Dzieje się to za sprawą struktury domu, na którą składają się trzy warstwy szkła. Zewnętrzna osłona potraktowana została tradycyjnie – jej zadaniem jest chronić przed wyziębieniem od wiatru. Natomiast zastosowanie szkła AR pozwala na przysłonięcie widoku, co nie oznacza jednak odcięcia się od świata zewnętrznego, gdyż pomiędzy nią a właściwą fasadą domu znajduje się otwarta przestrzeń, po której swobodnie można spacerować

tłumaczy Tomasz Wuczyński - architekt i założyciel nagrodzonej pracowni Grupa Plus Architekci.

Elewacja właściwa to warstwa środkowa i wewnętrzne ściany działowe, także szklane. Jako system ścian interaktywnych z opcją matowienia lub wyświetlania dowolnych informacji na życzenie, najaktywniej biorą udział w życiu codziennym mieszkańców. Trójwarstwowa powłoka wpływa więc zarówno na wygląd domu, jak i na interakcje pomiędzy wnętrzem a otoczeniem.

Mieszkańcy mogą dostosować dom do swojego rytmu życia. Zależnie od pory dnia, aktywności i nastroju, sami wybierają które ściany chcą zasłonić całkowicie lub częściowo, na zasadzie opuszczanych rolet. Ściany mogą być też ekranami na których można wyświetlić wiadomości lub film. Można również zaprogramować wyświetlanie wybranego widoku - np. lasu czy plaży.

Co ciekawe, dom śledzi położenie swoich mieszkańców, zasłaniając ich w razie potrzeby przy minimalnym ograniczeniu widoku. Odbywa się to płynnie, a aktualizuje wraz ze zmianą pozycji osób w domu i poza nim.

W projekcie House Wide Shut fizyczna i wirtualna rzeczywistość idą w parze, dając użytkownikowi to, co najlepsze z każdej z nich. Czy tak będzie wyglądać przyszłość naszych domów?

Skomentuj:

Dom, w którym ściany znikają na życzenie. House Wide Shut od Grupa Plus Architekci z nagrodą Red Dot