DWIE STODOŁY: dom na przedmieściach Warszawy
Projekt ten zdobył w tym roku Golden A' Design Award (Architecture, Building and Structure Design Category) w międzynarodowym prestiżowym konkursie A' Design Award & Competition.

INSPIRACJA
Dom przeznaczony dla czteroosobowej rodziny jest położony w otoczeniu rozproszonej zabudowy jednorodzinnej wśród zieleni. Celem pracy nad projektem stało się osadzenie go w kontekście regionu z poszanowaniem jego tradycji, ale w nowoczesnej odsłonie. Jednocześnie położono nacisk na harmonię z naturą.
OPIS PROJEKTU
Aby budynek swoją skalą nie zaburzał krajobrazu niewielkich domów jednorodzinnych, układ funkcjonalny został podzielony na dwie powiązane ze sobą bryły. Z zewnątrz obie części stwarzają wrażenie dwóch oddzielnych budynków z łącznikiem na poziomie parteru i piętra. Grafitowa elewacja obłożona płytkami cementowymi nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na tym terenie. Natomiast wrażenie masywności ciemnej bryły minimalizują wnęki, które zostały wykończone jasnymi płytami drewnopodobnymi HPL. Dzięki takiemu zabiegowi z wnętrza domu widoczne są głównie jasne elementy, co sprzyja wrażeniu przytulności. Jednocześnie ciemne elewacje wtapiają dom w otoczenie.
FUNKCJONALNOŚĆ
Od ulicy budynek ma niewiele okien, dzięki temu zapewnia intymność mieszkańcom. Główne wejście znajduje się w podcieniu pod nadwieszonym piętrem. Prowadzi poprzez przeszklony hol z widokiem na ogród do dwukondygnacyjnego salonu. Duże przeszklenia zorientowane są na południową i zachodnią stronę działki, co sprzyja korzystnemu bilansowi energetycznemu budynku. Schody prowadzą do strefy rodziców z pokojem rozrywkowym i główną sypialnią. Następnie łącznikiem można przejść do drugiej bryły, która mieści strefę dzieci.
ELEMENTY CERAMICZNE ZASTOSOWANE W PROJEKCIE
Elewacje zostały wykończone płytkami cementowymi z kolekcji Stara Cegła firmy Elkamino Dom w kolorze grafitowym. Płytki są nierówne, odwzorowują naturalną strukturę cegieł, dzięki temu wyglądają realistycznie. Ich rustykalny wygląd w zestawieniu z innymi materiałami oraz nowoczesną bryłą domu zyskał nowoczesny charakter.
KONSTRUKCJA
Konstrukcja tradycyjna murowana z elementami monolitycznymi jak strop, belki wieńce, słupy.
INSTALACJE
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, klimatyzacja, pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe.
- Lokalizacja: Komorów Wieś
- Projekt: 2018 r.
- Realizacja: 2019-2022 r.
- Powierzchnia użytkowa z garażem: 351,61 m kw.
- Powierzchnia działki: 1373 m kw.
- Powierzchnia zabudowy: 272,82 m kw.













- Więcej o:
Finał zabudowy Wyspy Spichrzów: konstrukcje zostały dodatkowo zabezpieczone przed wodą. Jakie rozwiązania zastosowano?
IKEA zaprezentowała nową kolekcję STOCKHOLM 2025. Zrobili to świetnie!
Otl Aicher. Jego piktogramy z Olimpiady w Monachium w 1972 roku zna cały świat
Eastern Blocks II - kontynuacja fotograficznej podróży przez betonowe osiedla byłego bloku wschodniego [BRYŁA CZYTA]
Krakowska Strefa Czystego Transportu została wyróżniona w globalnym raporcie. Co muszą wziąć pod uwagę miasta podczas wprowadzania stref?
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL