Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

EXPO 2020 w Dubaju: Pawilon Polski i wędrujące ptaki

mat. prasowe

Ta pierwsza na Bliskim Wschodzie światowa wystawa miała się odbywać od 20 października 2020 do 10 kwietnia 2021 roku, ale organizatorzy zostali zmuszeni do zmiany terminu w związku z pandemią. Nowe ramy czasowe to 1 października 2021 - 31 marca 2022 roku. Z początkiem października otworzył się dla zwiedzających również Pawilon Polski w Dubaju, zachwycający turystów niezwykłą, kinetyczną instalacją.

Pawilon Polski EXPO w Dubaju
Pawilon Polski EXPO w Dubaju
mat. prasowe

Budynek, w którym znajduje się Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju, okalają elementy kinetycznej rzeźby, które mają obrazować wędrujące ptaki. Robiąca niesamowite wrażenie kompozycja stanowi metaforę mobilności. Cały obiekt to swoiste "zaproszenie" do środka, które zaczyna się odpoczynkiem pod rozłożystym zadaszeniem, następnie zachęca do wspólnej biesiady, kontemplacji i podróży przez różnorodne krajobrazy. Pawilon został zaprojektowany w taki sposób, aby przybyli goście mogli krok po kroku odkrywać ciekawostki na temat polskiej kultury, technologii i natury. Za przygotowanie koncepcji architektury, a także wystawy, odpowiadają pracownia WXCA oraz Bellprat Partner ze Szwajcarii.

Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju "opowiada" odwiedzającym piękną, wielowątkową opowieść o polskiej innowacyjności, inspirowanej przyrodą - i o znaczeniu Polski w świecie. Ten kierunek wizualnej narracji doskonale współgra z mottem, jakie przyświeca EXPO 2020 - „łącząc umysły, tworzymy przyszłość”, a także hasła sektora, w którym znajduje się Pawilon Polski – „mobilność”, i samego pawilonu – „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”.

Równoległe projektowanie zarówno architektury, jak i wystawy przez warszawską pracownię WXCA i szwajcarskie studio Bellprat Partner, pozwoliło stworzyć spójną, immersyjną całość, wyjątkową przestrzeń, która się przenika i zaprasza odwiedzających do udziału w sekwencji zdarzeń, składających się na wielowymiarowe doświadczenie bliskiego naturze, świadomego, zrównoważonego życia w Polsce. Sam pawilon staje się ważnym elementem ekspozycji, nawiązując do polskiej gościnności i szacunku dla środowiska naturalnego. Współpraca WXCA i Bellprat Partner w zakresie opracowania koncepcji pawilonu i ścieżki zwiedzania zaowocowała znalezieniem takich wyróżników naszego kraju, które zapadną w pamięć i serca zwiedzających.

Nasza koncepcja polskiego pawilonu świadomie wpisuje się w wiodące hasło przyszłej wystawy. Odwołując się do symboliki wędrujących ptaków, chcemy pokazać dynamikę rozwoju współczesnego świata, wymiany kulturowej, handlowej, migracji społecznych.

mówi Marta Sękulska-Wrońska, współautorka projektu, partner w WXCA.
Pawilon Polski EXPO w Dubaju
Pawilon Polski EXPO w Dubaju
mat. prasowe

Odwiedzający polską wizytówkę na Światowej Wystawie EXPO w Dubaju doświadczą podróży nie tylko wśród bogactw przyrody, ale także wielu przykładów zrównoważonego rozwoju i technologii, sprzyjających środowisku. Ścieżkę zwiedzania przemierza się płynnie, intuicyjnie, krok po kroku, poznając kolejne ciekawostki o Polsce. Swobodna wędrówka po kolejnych przestrzeniach pawilonu doprowadzi gości do punktu, w którym będą mogli połączyć wszystkie odkryte elementy opowieści o naszym kraju i zrozumieć, jak niezbędne jest rozsądne czerpanie z natury do mądrego kreowania współczesnego świata.

My nie projektowaliśmy budynku. My tworzyliśmy wielowarstwowe zjawisko i doświadczenie.

uważa Michał Czerwiński, współautor projektu z WXCA.
Pawilon Polski EXPO w Dubaju
Pawilon Polski EXPO w Dubaju
mat. prasowe

Doświadczanie na wielu poziomach

Kontemplacji przyrody - oraz refleksji nad współistnieniem człowieka z naturą - sprzyjają zaprojektowane elementy składowe: kinetyczna rzeźba, wychodząca na pierwszy plan, gra światła, ruch powietrza i towarzyszący mu szelest. Instalacja pobudza skojarzenia ze stadem ptaków, żaglami statku czy liśćmi, łopoczącymi swobodnie na wietrze. Jednocześnie ma symbolizować mobilność i integrację. Sama budowa pawilonu świadczy o rozsądnym i optymalnym wykorzystaniu różnych zasobów. Dynamiczna bryła, składająca się z rozrastających się ku górze, modułowych konstrukcji, tworzy otwartą przestrzeń i zachęca do zatrzymania się w cieniu rozległego zadaszenia. Dominującym materiałem wykończeniowym budynku jest drewno.

Proponując taką formę pawilonu - oraz użyte w nim materiały, chcemy zachęcić do refleksji nad przetwarzaniem natury, relacją pomiędzy środowiskiem naturalnym i zbudowanym oraz rolą człowieka w ich kształtowaniu.

dodaje Michał Czerwiński.
Pawilon Polski EXPO w Dubaju
Pawilon Polski EXPO w Dubaju
mat. prasowe

Projektowanie Pawilonu Polski na EXPO w Dubaju jest dla architektów tym, czym dla sportowców występ na Olimpiadzie, uwieńczony podium i Mazurkiem Dąbrowskiego.

podsumowuje Marta Sękulska-Wrońska.

Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju

Twórcy budynku i wystawy:

  • Zespół WXCA, Polska: Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak, Paulina Kucharska, Małgorzata Gilarska, Piotr Łosek,
  • Zespół Bellprat Partner, Szwajcaria: Xavier Bellprat, Raphael Barbier, Iwan Funk.

Projekt konstrukcji i instalacji: WSP POLAND, WSP MIDDLE EAST: Krzysztof Bielazik, Łukasz Koc, Marcin Zimmer, Kamila Kajczyńska, Piotr Wrzosek, Katarzyna Bednarczyk-Kozłowska, Antoni Balcerzak, Andre Peterson, Alexander Castellanos.

Pawilon Polski EXPO w Dubaju
Pawilon Polski EXPO w Dubaju
mat. prasowe
Pawilon Polski EXPO w Dubaju
Pawilon Polski EXPO w Dubaju
mat. prasowe
Pawilon Polski EXPO w Dubaju
Pawilon Polski EXPO w Dubaju
mat. prasowe
    Więcej o:

Skomentuj:

EXPO 2020 w Dubaju: Pawilon Polski i wędrujące ptaki