Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Formy Towarzyskie w Gdyni. Fundacja Mozi stworzyła trzy interaktywne formy przestrzenne: świetlną, dźwiękową i widokową

Redakcja Pressland/WG/mat. fundacji

Plaża Orłowska i park w Kolibkach w ciągu ostatnich dwóch miesięcy były scenerią Form Towarzyskich. Stworzone przez artystów z Fundacji Mozi sensoryczne i wizualne instalacje tworzą malowniczy spacerowy szlak po Orłowie.

Formy Towarzystkie - Forma widokowa w Gdyni
Formy Towarzystkie - Forma widokowa w Gdyni
Fot. mat. prasowe

Na potrzeby festiwalu Monika Gradzik, Ziemowit Liszek i Anna Wieczorek z Fundacji MOZI stworzyli trzy interaktywne, minimalistyczne formy przestrzenne: świetlną, dźwiękową i widokową. Zaprojektowane przez nich formy nie chcą konkurować ani z architekturą, ani z przyrodą - mają wtopić się w zastany krajobraz, być przedmiotami, które pozwolą lepiej poznać otoczenie. Interakcja pomiędzy odbiorcami a instalacjami opiera się na najprostszych gestach i aktywnościach, angażujących różne zmysły.

Forma świetlna

Formy Towarzyskie tworzą szlak spacerowy po orłowskiej plaży i parku w Kolibkach.Pierwszym punktem na trasie jest nieregularna, rozproszona forma świetlna, rozpięta pomiędzy drzewami na skraju parku, wskazująca i oświetlająca drogę na plażę. Reaguje na dźwięk i ruch zbliżających się do niej spacerowiczów, rozświetlając leśną ścieżkę.

Forma dźwiękowa

Forma dźwiękowa znajduje się na plaży. Rolą tej uformowanej na kształt wielkoskalowej muszli lub jaskini instalacji jest kondensowanie dźwięków morskiego wybrzeża: szumu fal, krzyku mew, skrzypiącego piasku. Zachęcając do wsłuchania się w otoczenie, forma dźwiękowa pozwala doświadczyć nadmorskiego „tu i teraz”, wyciszyć się i zrelaksować. Służy nie tylko do nasłuchiwania, ale także do zaznaczania swojej obecności w przestrzeni.

Forma widokowa

Ostatnia z festiwalowych instalacji - forma widokowa – zachęci do obserwacji i kontemplacji nadmorskich widoków. Dzięki specjalnej soczewce, umieszczona na podwyższeniu podłużna kapsuła umożliwia podziwianie detali krajobrazu w zupełnie nowych, niedostępnych na co dzień okolicznościach; bez względu na warunki atmosferyczne.

Formy Towarzystkie - mapa
Formy Towarzystkie - mapa
Fot. mat. prasowe


W ostatni weekendowy weekend odbędzie się zakończenie pierwszej edycji festiwalu. Z tej okazji organizatorzy przygotowali sporo atrakcji - warsztaty dźwiękowo-architektoniczne dla dzieci i młodzieży oraz spacer szlakiem Form Towarzyskich.

Co? Gdzie? Kiedy?

  • Spacer szlakiem Form Towarzyskich - 24 listopada, niedziela, godz. 16:00 – 17:00
  • Zapisy na warsztaty:

Wyobraźnia przestrzenna - rodzinne warsztaty architektoniczne
23 listopada, sobota, godz. 12:00 – 15:00

Słuchowisko - warsztaty tworzenia słuchaw
24 listopada, niedziela, godz. 12:00 – 15:00

Więcej na stronie www.formytowarzyskie.pl

Skomentuj:

Formy Towarzyskie w Gdyni. Fundacja Mozi stworzyła trzy interaktywne formy przestrzenne: świetlną, dźwiękową i widokową