Kameralne Orłowo - miejskie wille w Gdyni w przyjaznej skali
Po latach ekspansji daleko poza granicę Gdyni, inwestorzy zaczęli doceniać nieruchomości położone bliżej centrum. Ciekawe realizacje nie powstają więc już pośród pól, lecz stanowią uzupełnienie istniejącej zabudowy. Jedną z nowych inwestycji jest Kameralne Orłowo, zaprojektowane przez pracownię MANIFEST ARCHITEKTURA Andrzej Marek.






Pracownia MANIFEST ARCHITEKTURA Andrzej Marek została poproszona o przygotowanie projektu dwóch budynków w Gdyni Orłowie, które swoją architekturą wpiszą się w klimat i formę zabudowy tej nadmorskiej dzielnicy. Efektem koncepcji projektowej jest inwestycja Kameralne Orłowo - dwie miejskie wille otoczone zielenią. Oferują one cztery przestronne i niezależne apartamenty o powierzchniach odpowiednio: 76 i 118 m2 oraz 85 i 126 m2. Apartamenty zlokalizowane na kondygnacjach 0 posiadają prywatne ogrody, natomiast dwukondygnacyjne apartamenty zlokalizowane na kondygnacjach + 1 i +2 wyposażone są w przestronne tarasy.

Zgodnie z filozofią pracowni projektowej wyrażonej hasłem „less but better”, założeniem projektu było połączenie minimalizmu z jak najwyższej klasy przestrzenią i materiałami. Priorytetem działań było stworzenie możliwie najlepszej jakości miejsca do życia - zarówno w budynkach, jak i w ich otoczeniu. Wielkopowierzchniowe przeszklenia zacierają granicę pomiędzy wnętrzem a ogrodem i tarasami, dając wrażenie nieograniczonej przestrzeni i oddechu. Bardzo wysokie pomieszczenia (3m) nawiązują do luksusu przedwojennych kamienic. Obszerne ogrody i tarasy – umożliwiają odpoczynek na świeżym powietrzu bez konieczności opuszczania miasta. Powściągliwe i ponadczasowe kubistyczne budynki nawiązują do form klasycznego modernizmu. Zadbano też o jak najstaranniejsze wykończenie i detale willi. Wspomniane wyżej tarasy pokryte zostały naturalną deską w kolorze modrzewia syberyjskiego. Dodatkowe elementy drewniane umiejscowione na elewacjach i ogrodzeniu, zapewniają inwestycji spójność i harmonię z charakterem dzielnicy.

Warto zwrócić uwagę na zagospodarowanie terenów zielonych – oprócz ogrodów prywatnych zaaranżowana została ogólnodostępna strefa, która stanowi wygodne miejsce dla spotkań w większym gronie. Celem projektantów i inwestora było zapewnienie jak największej ilości zieleni na terenie działki.
----
Autor projektu: arch. Andrzej Marek, MANIFEST ARCHITEKTURA Andrzej Marek
Wizualizacje: Pniewski Architekci
- Więcej o:
Stary folwark we wsi Działosze w nowym wydaniu. Tu tradycja łączy się ze współczesnością
Przebudowa wnętrz domu z 1923 roku w Szczecinie. Otwarta przestrzeń i naturalne materiały
Sposób na kostkę. 10 niezwykłych metamorfoz domów z czasów PRL
Mini Muzeum Przedwojennej Gdyni [DOBRE MIEJSCE]
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie