Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nolla - domek letniskowy po fińsku

JB/WG

Robin Falck, fiński projektant, wymyślił zeroemisyjny wakacyjny domek. Nolla - po fińsku zero - stanęła na wyspie Vallisaari niedaleko Helsinek.

Fiński domek letniskowy Nolla
Fiński domek letniskowy Nolla
Robin Falck

Ascetyczne lokum, prosty wypoczynek

Nolla - czyli dom zero - to przenośny domek letniskowy zbudowany z trwałych i naturalnych materiałów - sklejki i lokalnej sosny. Kwatera ma umożliwiać gościom wakacje w zgodzie z naturą, ponieważ sama w sobie nie produkuje żadnych zanieczyszczeń.

Nolla została zbudowana na ramie w kształcie litery A i wielkością przypomina niewielką sypialnię z bloku. Jedna z trójkątnych ścian jest drewniana i ukrywa wejście, natomiast druga - ze strony wybrzeża - jest całkowicie szklana, dzięki czemu goście mogą podziwiać surowe fińskie krajobrazy kiedy tylko zapragną. Chociaż domek ma prosty kształt i został wykonany z nielakierowanego drewna, wyróżnia się lustrzanym dachem.

Posiadanie małego domu automatycznie wymusza zabieranie mniejszej ilości rzeczy ze sobą

zauważa Robin Falck.

Skandynawska prostota

Domek można łatwo przetransportować w wyznaczone miejsce - ułatwia to kształt litery A podobny do namiotu. W konstrukcji kwatery nie użyto ani jednej śrubki - miała być jak najprostsza, bez żadnych skomplikowanych fragmentów wykonywanych na zamówienie. Projektant żartuje, że w razie konieczności każdy może wykonać potrzebną część zamienne na własną rękę - jedyne, czego będzie potrzebować, to drewno. Nollę składa się ją niczym puzzle - do jej złożenia nie jest potrzebny żaden ciężki sprzęt. Domek stoi na regulowanych nóżkach, dzięki czemu można go ustawić na każdym terenie.

Odwiedzający nie uświadczą w Nolli żadnych nowoczesnych udogodnień - w domku, zgodnie z tradycją nordycką, nie ma nawet łazienki. Energia elektryczna zasilająca oświetlenie jest w 100 proc. ekologiczna i pochodzi z paneli słonecznych, a kuchenka do działania używa specjalnego paliwa wyprodukowanego z odpadów. Wedle projektanta, wakacje na wyspie Vallisaari to fińska alternatywa dla luksusowych wczasów w wielkich hotelach. Pobyt w spa? Lepsza będzie kąpiel w bałtyckich wodach. Wielki telewizor w pokoju? Zapierające dech w piersiach widoki zza okna zapewnią więcej rozrywki.

Zeroemisyjny domek może wynająć każdy z nas za pomocą aplikacji Airbnb, jednak obecnie zarezerwowano pobyty na kilka lat w przód. Obejrzyjcie również film o domku poniżej:

Skomentuj:

Nolla - domek letniskowy po fińsku