Dom letniskowy w ceramicznej okładzinie [PROJEKT]
Trudna działka i obostrzenia wynikające z warunków zabudowy poskutkowały projektem domu letniskowego o nietypowej formie.










Dom letniskowy zaprojektowano na działce w bezpośrednim sąsiedztwie lasu i jeziora. Nietypowa forma budynku wynika z obostrzeń narzuconych przez MPZP. Od strony lasu nieprzekraczalna linia zabudowy wyłącza 60 proc. działki. Z drugiej strony bryłę budynku wyznaczyła linia, równolegle do której musiała zostać ułożona kalenica. Warunki początkowo wydawały się utrudniać projektowanie, a w konsekwencji stały się punktem wyjścia do uzyskania ciekawej formy. Obiekt powstaje w kociewskiej wsi Mały Bukowiec położonej w województwie pomorskim w pobliżu wschodniego brzegu jeziora Ostrowite, na północnym obrzeżu Borów Tucholskich.

Dobór materiałów też wynika z dostosowania do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje użycie dachówki ceramicznej o naturalnym wybarwieniu. Aby nie stracić spójności i rzeźbiarskiego charakteru formy, zaproponowano ściany zewnętrzne w takim samym wybarwieniu oraz posadzkę zewnętrzną z bruku ceramicznego. Naturalny kolor ceramiki dobrze komponuje się z tłem - bujną zielenią otaczającą działkę.
Wewnątrz znajduje się niewielki hol prowadzący do otwartego salonu z małą kuchnią i jadalnią, łazienki i garażu. Z dwóch stron budynku zlokalizowano sypialnie z antresolami. Z przestronnego tarasu rozpościera się widok na las.
Obecnie budynek jest w trakcie budowy, do końca miesiąca zostanie zamknięty stan surowy a planowany koniec robót to maj 2018 roku.
Projekt: Adrian Mania, Studio Mania
- Więcej o:
Dark House - dom letniskowy zamykany nie tylko na klucz
Pasterska chata spotyka nowoczesną formę. Dom letniskowy w Pieninach
Metamorfoza gdańskich Falowców
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie
Wrocławska Renoma kończy 95 lat. Od luksusowego domu towarowego do wielofunkcyjnego obiektu typu mixed-use