Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia - nowa wystawa w Muzeum Architektury
Od 18 stycznia w Muzeum Architektury we Wrocławiu przy ul. Bernardyńskiej 5 będzie prezentowana niezwykła wystawa projektów wybitnych wrocławskich architektów początków XX wieku, które pozostały tylko na papierze.
W latach 20. XX wieku Wrocław był jednym z najbardziej zaniedbanych pod względem urbanistycznym wielkich miast niemieckich. Władze miasta co prawda inicjowały wiele koncepcji, które miała realizować Deputacja Budowlana magistratu, ale z powodu bardzo złej sytuacji gospodarczej po I wojnie światowej i braku funduszy, wiele z tych pomysłów pozostało jedynie na papierze, w fazie teoretycznych rozwiązań, a niektóre z nich zrealizowane zostały nawet po II wojnie światowej (np. trasa komunikacyjna na miejscu Oławy śródmiejskiej, czyli dzisiejsze ulice Kazimierza Wielkiego – Nowy Świat – Oławska).
W prace projektowe w ramach organizowanych przez miasto konkursów zaangażowani byli niemal wszyscy architekci, którzy działali wówczas we Wrocławiu, a także twórcy z innych terenów Niemiec. Powstały koncepcje m.in. nowych siedzib administracji miejskiej i straży pożarnej przy placu Powstańców Śląskich (Max Berg i Hans Scharoun), przebudowy placu św. Elżbiety (Adolf Rading), zabudowy strefy wejściowej osiedla na Popowicach (Adolf Rading), domu towarowego Wertheim (Erich Mendelsohn, Theo Effenberger, Ludwig Moshamer, Hermann Wahlich), gmachu Miejskiej Kasy Oszczędności (Adolf Rading oraz Paul Heim i Albert Kempter) oraz szkoły i kościoła na Sępolnie (Adolf Rading i Hans Scharoun).
Przeczytaj także: Max Berg - nie tylko Hala Stulecia. Zrealizowane projekty i śmiałe wizje>>
Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia: projekty m.in. Maxa Berga i Hansa Poelziga
Na wystawie "Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia" w Muzeum Architektury zgromadzono oryginalne projekty i rysunki architektury m.in. Maxa Berga, Hansa Poelziga, Adolfa Radinga i Ernsta Maya. Obrazom towarzyszą wykonane na ich podstawie współczesne modele oraz reprodukcje zachowanych tylko w publikacjach materiałów, ilustrujących rozwiązania urbanistyczne związane z koncepcją poszerzenia obszaru miasta.
Prezentowane projekty i rysunki pochodzą ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, Leibniz-Institut für Raumbezogene Sozialforschung e.V. (IRS) w Erkner pod Berlinem, Architekturmuseum der Technischen Universität w Berlinie, Akademie der Künste w Berlinie oraz Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, gdzie zachowały się dwa wyjątkowe rysunki Oskara Kokoschki związane z projektowanym przez Maxa Berga krematorium na wrocławskim Cmentarzu Grabiszyńskim.
Przeczytaj także: Hans Poelzig - architekt, nauczyciel, artysta>>
Mimo iż projekty często pozostawały jedynie na papierze, miały olbrzymie znaczenie dla rozwoju architektury i urbanistyki
nowoczesnego Wrocławia. Kuratorem wystawy jest dr hab. Jerzy Ilkosz.
Przypominamy, wystawę "Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia" można oglądać od 18 stycznia w Muzeum Architektury we Wrocławiu przy ul. Bernardyńskiej 5. Wystawa potrwa do 28 kwietnia.
- Więcej o:
Targi Rzeczy Ładnych FRESH! x PRINT 21-22 września - EXPO XXI w Warszawie
Ścieżka sensoryczna w Pałacu Kultuty i Nauki. To pomysł IKEA
Weź udział w konferencji „Future Builders 2024”. Już 16 października wybitni architekci i eksperci będą debatować na temat przyszłości budownictwa
Hotel Warszawa Art Fair 2024 po raz trzeci w Warszawie
Gdyński Modernizm w Obiektywie 2024. Zobaczcie najlepsze zdjęcia!
World Visualization Festival - najważniejszy festiwal twórców wizualizacji już jesienią w Warszawie
Mariott wycofuje się z wieżowca w centrum Warszawy
Powstanie przejście podziemne pomiędzy dworcem Centralnym a Varso Tower