Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gra BLOKI - zmodernizuj blokowisko z PRL

WG

BLOKI to gra edukacyjna o architekturze mieszkaniowej z okresu PRL. Umożliwia wirtualną modernizację i odnowienie typowego, polskiego blokowiska.

Gra BLOKI
Gra BLOKI
Fot. mat. prasowe

Gra BLOKI: refleksja nad przestrzenią

Głównym celem gry BLOKI jest uświadomienie wpływu koloru na percepcję architektury. BLOKI mają zachęcić do refleksji nad otaczającą nas przestrzenią, a także pokazują praktyczne rozwiązania poprawiające komfort życia mieszkańców.

Gra łączy realność problemów świata materialnego z cyfrowymi możliwościami inicjowania dialogu w rzeczywistości wirtualnej. Jej autor, projektant Bartosz Seifert postanowił przenieść do świata wirtualnego architekturę i otoczenie istniejącego osiedla. Zainteresowanie wykazała Spółdzielnia Mieszkaniowa Służew nad Dolinką i to to osiedle, znane chociażby z serialu „Zmiennicy” Stanisława Barei, znalazło się w grze. Aby scenariusz jak najbardziej odzwierciedlał realne potrzeby mieszkańców, jego tworzenie
poprzedzone było badaniem społeczności osiedla.

Gra powstała w wyniku Open Call’a Festiwalu Sztuk Wizualnych, organizowanym przez Mazowiecki Instytut Kultury i Galerię XX1. Jej prototypowa wersja została zaprezentowana na festiwalowej wystawie w 2022 roku. Gra jest darmowa.

Przeczytaj także: Ursynów: Architekci kontra Edward Gierek. Historia powstawania osiedla>>

Gra BLOKI
Gra BLOKI
Fot. mat. prasowe
Gra BLOKI
Gra BLOKI
Fot. mat. prasowe

Gra BLOKI: najpierw elewacje

Gracze muszą sprostać rzeczywistym problemom i przetestować różne rozwiązania. Zmiana wyglądu osiedla wymaga sporej kreatywności. Na początku gracze wcielają się w architektów elewacji budynków mieszkalnych, stają przed zadaniem pokrycia ich odpowiednimi kolorami, tak, aby osiedle tworzyło spójną całość. Korzystają z palety kolorów oraz dostępnych wzorów geometrycznych. Właściwy wybór umożliwia przejście do kolejnego etapu, w którym trzeba będzie zadbać o proekologiczne rozwiązania i niezbędne elementy małej architektury. Trzeba będzie zdecydować np. czy i gdzie ustawić panele fotowoltaiczne.

Mechanizmy cyfrowej interakcji zachęcają także do zastanowienia się nad estetyką przestrzeni, dając jednocześnie możliwość proponowania własnych rozwiązań. Wspólne działanie mieszkańców prowokuje do refleksji na temat odpowiedzialności za wspólną przestrzeń, gdzie własny interes i własne upodobania muszą przeciąć się z wrażliwością i potrzebami innych.

Zobacz także: Młody projektant w programie graficznym wyczyścił elewacje gdańskiego Falowca i usunął dobudówki>>

Gra BLOKI
Gra BLOKI
Fot. mat. prasowe
Gra BLOKI
Gra BLOKI
Fot. mat. prasowe

Darmową grę edukacyjną BLOKI wypuściło studio Sky World Games. Jest do pobrania na oficjalnej stronie internetowej. Całość waży 852 MB. Twórcy mają nadzieję, że gra wywołała dyskusję nad poprawą estetyki PRL-owskich blokowisk.

Tu znajdziesz grę bloki>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Gra BLOKI - zmodernizuj blokowisko z PRL