Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

HAUS 1 w Berlinie od MVRDV - pochwała koloru. Metamorfoza biurowca z lat 90.

WG

Pracownia architektoniczna MVRDV zakończyła drugi projekt w Atelier Gardens w Berlinie. Budynek HAUS 1 jest bramą do przekształcanego kampusu Berliner Union Film Ateliers (BUFA).

HAUS 1 w Berlinie. Proj. MVRDV
HAUS 1 w Berlinie. Proj. MVRDV
Fot. Schnepp Renou / własność MVRDV

Atelier Gardens to nowa nazwa Berlin Union Film Studios, studia filmowego w Tempelhof zbudowanego w 1913 roku. Jego przekształcenie w przyjazne środowisku centrum filmowe i medialne jest pomyślane jako seria zrównoważonych zmian, w maksymalny sposób wykorzystująca istniejące struktury.

HAUS 1: słoneczna żółć na fasadach i schodach

Berlin Union Film Studios zajmowało 23 800 mkw. Na jego terenie znajdowało się pięć studiów filmowych, 11 domów i obiekty pomocnicze. We wrześniu 2022 roku MVRDV przekształciło pierwszy obiekt - TON 1, studio filmowe powstałe w latach dwudziestych XX wieku. O ile jednak TON 1 wymagał delikatnej renowacji, HAUS 1 potrzebował radykalnych zmian. Był to bowiem budynek biurowy, powstały w 1997 roku, znajdujący się tuż przy wejściu na kampus, będący niejako jego wizytówką.

Architekci zdecydowali zmienić przede wszystkim jego kolor. Kiedyś zwykły biały budynek jest teraz cały w kolorze słonecznej żółci. Dzięki temu zabiegowi, HAUS 1 już od wejścia nastraja gości Atelier Gardens optymizmem. Żółte są także 57- metrowe zygzakowate schody, prowadzące z dziedzińca na dach HAUS 1, na którym znalazł się zielony taras i nowy pawilon. Na schodach stworzono miejsca do siedzenia i platformy widokowe.

HAUS 1: przestrzeń biurowa

Budynek ma cztery piętra, każde o powierzchni 357 mkw. Przeznaczono je na miejsca do pracy i spotkań. Pomieszczenia można dowolnie modyfikować, w zależności od potrzeb. Kawiarnia na parterze została pomyślana jako przestrzeń coworkingowa. oraz
kawiarnia. W HAUS 1 siedzibę ma biuro Atelier Gardens.

HAUS 1: ekologiczne rozwiązania

Przy przekształcaniu HAUS 1 wykorzystano materiały przyjazne środowisku, a także pochodzące z recyklingu. Aby osłonić wnętrze budynku przed nadmiernym nagrzaniem i wyeliminować potrzebę włączania klimatyzacji, na dwóch szklanych elewacjach zamontowano drewnianą konstrukcję dla pnączy. Zieleń jest także na dachu pawilonu na tarasie, który powstał zresztą z modułów prefabrykowanych i z recyklingu, a sufit wykonano z gliny. W HAUS 1 zamontowano energooszczędne systemy i urządzenia oszczędzające wodę (toalety będą spłukiwane odzyskaną wodą deszczową).

HAUS 1: nagrodzona koncepcja

W marcu 2023 roku koncepcja Atelier Gardens otrzymała nagrodę MIPIM za najlepszy projekt rewitalizacji miast oparty na zrównoważonym rozwoju, integracji środowiska i społeczności, doświadczeniu użytkownika, wpływie gospodarczym, wyjątkowości koncepcyjnej i architekturze.

    Więcej o:

Skomentuj:

HAUS 1 w Berlinie od MVRDV - pochwała koloru. Metamorfoza biurowca z lat 90.