Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jean Nouvel zaprojektował hotel w Al-Ula w Arabii Saudyjskiej. Będzie wydrążony w piaskowcu

WG

Francuski architekt Jean Nouvel zaprojektował hotel, który zostanie wydrążony w piaskowcowym wzgórzu na pustyni Al-Ula w Arabii Saudyjskiej. Pierwszych gości hotel ma przyjąć w 2024 roku.

Hotel w Al-Ula w Arabii Saudyjskiej. Proj. Jean Nouvel
Hotel w Al-Ula w Arabii Saudyjskiej. Proj. Jean Nouvel
Wiz. mat. pracowni

W regionie Al-Ula znajduje się starożytne miasto Hegra, pierwsze miejsce w Arabii Saudyjskiej wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO (2008 rok). Rejon ponad 2 tysiące lat temu zamieszkiwali Nabatejczycy. Swoje osady wydrążali w piaskowcu. Projekt Jeana Nouvela jest bezpośrednim nawiązaniem do wielowiekowej tradycji regionu. Architekt zakłada, że jego nowoczesny hotel położony w rezerwacie przyrody Sharaan będzie hołdem dla dziedzictwa Nabetejczyków. Budowa hotelu jest częścią planu The Royal Commission for Al Ula, mającego na celu wspieranie globalnej turystyki na tym obszarze.

Sercem projektu jest wydrążone w zboczu piaskowca wewnętrzne patio z widokiem na lobby i pokoje ośrodka.  To także będzie wejście do hotelu. W kompleksie hotelowym znajdzie się 40 pokoi i trzy odrębne wille-apartamenty. Każdy pokój będzie miał balkon z widokiem na otaczający krajobraz. Ściany pomieszczeń nie będą tynkowane ani niczym okładane, dzięki czemu każde zyska indywidualny charakter. Wejście do hotelu będzie prowadziło z okrągłego dziedzińca, który zostanie wykuty w zboczu piaskowca.

Podziemne kondygnacje połączy 80-metrowy szyb windy, nazwany przez architekta studnią świetlną. W kompleksie znajdą się też restauracje (jedna z sal będzie przykryta wyłącznie kratownicą) i spa. Na powierzchni stanie również 14 pawilonów. Cały kompleks będzie miał ponad 92 tys. m kw.

Jean Nouvel to francuski architekt, który zdobył nagrodę Pritzera w 2008 roku. Jego pracownia zrealizowała już kilka budynków na Bliskim Wschodzie, w tym Luwr w Abu Zabiw Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Muzeum Narodowe Kataru w Katarze.

Skomentuj:

Jean Nouvel zaprojektował hotel w Al-Ula w Arabii Saudyjskiej. Będzie wydrążony w piaskowcu