M8: przebudowa domu z lat 70. na warszawskim Żoliborzu
Metamorfoza tego domu pokazuje, jak wielki potencjał kryje się w domach typu "kostka".

Prezentowany dom powstał w latach 70., z dwóch stron posadowiono go w ostrej granicy działki. Jego elewacja udawała neo-klasyczną XIX-wieczną fasadę. W bliźniaczej zabudowie z sąsiadującym budynkiem utrzymanym w zupełnie innym charakterze stanowił wyjątkowo niedobraną parę.

Uznaliśmy, że całość nie jest przykładem architektury, jaki warto zachować dla przyszłych pokoleń. Mieliśmy nieodparte wrażenie, że sam budynek chciałby zmienić swój wygląd. Chciałby się wyprostować, niczego nie udawać i wyglądać adekwatnie do czasów, w jakich zastała go przebudowa. Powinien nawiązywać do czasów, kiedy na Żoliborzu Starym swoje projekty realizowali wielcy polscy moderniści, jak Stanisław i Barbara Brukalscy czy Juliusz Żurawski. Niełatwo było przekonać wydział konserwacji zabytków do takiego pomysłu. A jednak się udało, projekt uzyskał zalecenia konserwatorskie i po wielu perypetiach został zrealizowany.
Dom został diametralnie przebudowany. Zmiana położenia schodów umożliwiła lepsze rozplanowanie programu funkcjonalnego i powiększenie wnętrza domu. Konstrukcję zabiegowych schodów widać przez pionowe przeszklenie o wysokości dwóch kondygnacji.
Na wyniesionym parterze znajdują się: salon z jadalnią, otwarta kuchnia i gabinet. Od frontu i ogrodu zastosowano wielkopowierzchniowe przeszklenia elewacji. Dzięki temu zieleń zagląda do środka.
Na piętrze zaprojektowano dwa pokoje i łazienkę z wyjściem na taras na zadaszeniu parteru. Od strony ogrodu w podpiwniczeniu po obniżeniu poziomu podłogi udało się dodatkowo umieścić sypialnię z dużą łazienką i garderobą. Dobre doświetlenie zapewniają rozsuwane okna typu HS, które dodatkowo pozwalają na wyjście z sypialni wprost na kameralny taras poniżej poziomu terenu. Dom M8 zyskał drugie życie i adekwatny wygląd do miejsca w jakim się znajduje.
Powierzchnia użytkowa: 280 m kw.
Powierzchnia działki: 311 m kw.












- Więcej o:
Finał zabudowy Wyspy Spichrzów: konstrukcje zostały dodatkowo zabezpieczone przed wodą. Jakie rozwiązania zastosowano?
IKEA zaprezentowała nową kolekcję STOCKHOLM 2025. Zrobili to świetnie!
Otl Aicher. Jego piktogramy z Olimpiady w Monachium w 1972 roku zna cały świat
Eastern Blocks II - kontynuacja fotograficznej podróży przez betonowe osiedla byłego bloku wschodniego [BRYŁA CZYTA]
Krakowska Strefa Czystego Transportu została wyróżniona w globalnym raporcie. Co muszą wziąć pod uwagę miasta podczas wprowadzania stref?
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL