Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nagroda Pritzkera 2020 - Yvonne Farrell i Shelley McNamara. Pritzker Architecture Price trafia do architektek z Irlandii

Redakcja Pressland/WG/pritzkerprize.com

Yvonne Farrell i Shelley McNamara – architektki z Irlandii otrzymały Pritzkera 2020 (Pritzker Architecture Prize) – najważniejszą międzynarodową nagrodę architektoniczną. Założona przez nie pracownia Grafton Architects zaprojektowała wiele budynków uczelnianych na całym świecie m.in. kampus uniwersytecki UTEC w Limie czy siedzibę Uniwersytetu Luigi Bocconi w Mediolanie.

Yvonne Farrell i Shelley McNamara - Mat. The Hyatt Foundation

Yvonne Farrell (1951) i Shelley McNamara (1952) poznały się na studiach. Obie ukończyły Wydział Architektury na University Collage Dublin – największej uczelni w Irlandii. Po ukończeniu studiów w 1976 roku Farrell i McNamra otrzymały propozycję zostania na uczelni i kontynuowania nauki. W 2015 roku otrzymały tytuł profesorski.

To dla nas okazja, aby podzielić się naszym doświadczeniem z innymi pokoleniami. Sposób, aby rzeczywiście odegrać rolę w rozwoju kultury. Praca na uczelni to dwukierunkowa działalność – uczymy się od uczniów i mamy nadzieję, że studenci uczą się też od nas

- mówią Yvonne Farrell i Shelley McNamara.

W 1978 roku Farrell i McNamara wraz z trzema innymi architektami założyły pracownię Grafton Architects. Skąd nazwa? Przy ulicy Grafton w Dublinie mieściła się pierwsza siedziba biura. Początkowe lata istnienia Grafton Architects to projekty głównie w Irlandii. Wśród znaczących realizacji warto wymienić m.in. North King Street Housing (Dublin, Irlandia 2000); Urban Institute of Ireland, University College Dublin (Dublin, Irlandia 2002); Solstice Arts Centre (Navan, Irlandia 2007); Loreto Community School (Milford, Irlandia 2006); Biura dla Departamentu Finansów (Dublin, Irlandia 2009) i Medical School, University of Limerick (Limerick, Irlandia 2012).

Yvonne Farrell i Shelley McNamara - od Budynku Roku po Pritzkera

Z pięciu założycieli pracowni Grafton Architects pozostały tylko Farrell i McNamara. Pierwszym projektem poza Irlandią był Uniwersytet Luigi Bocconi w Mediolanie, otwarty w 2008 roku. Otrzymał on tytuł Budynku Roku podczas Światowego Festiwalu Architektonicznego w Barcelonie. Machina ruszyła. Zaczęły pojawiać się kolejne projekty i realizacje, które szybko zyskały uznanie branży architektonicznej.

Otwarty w 2015 roku kampus uniwersytecki UTEC w Limie (Peru) otrzymał międzynarodową nagrodę RIBA 2016 przyznawaną przez Royal Institute of British Architects (RIBA). Inne ważne realizacje to m.in. Institut Mines Télécom (Paryż, Francja 2019) i Université Toulouse 1 Capitole, School of Economics (Tuluza, Francja 2019).

Yvonne Farrell i Shelley McNamara należą do The Royal Institute of the Architects of Ireland i International Honorate Fellows of RIBA. Prowadziły także katedrę Kenzo Tange w Harvard Graduate School of Design (2010) i Louisa Kahna na Yale University (2011).

Pracownia Grafton Architekcts została laureatami Srebrnego Lwa Biennale di Venezia 2012 za wystawę „Architektura jako Nowa geografia”. Farrell i McNamara były współkuratorkami 16. Międzynarodowwj Wystawy Architektury, la Biennale di Venezia w 2018 roku. Otrzymały również RIAI James Gandon Medal za całokształt osiągnięć w 2019 r. oraz RIBA Royal Gold Medal w 2020 r. Teraz otrzymały Nagrodę Pritzkera 2020 – najważniejszą nagrodę w dziedzinie architektury.

 

Pritzker, czyli "architektoniczny Nobel"

Prizker (Pritzker Architecture Prize) to przyznawana corocznie najważniejsza międzynarodowa nagroda architektoniczna, zwana również "architektonicznym Noblem". Nagroda Pritkera przyznawana jest żyjącym twórcom, których  prace miały znaczący wkład w rozwój architektury.

Nagrodę ufundowali w 1979 roku Jay A. Pritzker z żoną Cindy - właściciele m.in. sieci hoteli Hayat, znani z wspierania działań edukacyjnych, naukowych, medycznych i kulturalnych Laureaci Nagrody Pritzkera otrzymują 100 tysięcy dolarów i od 1987 roku brązowy medal.

Oficjalna ceremonia przyznania nagrody, odbywa się co roku w maju, w innym miejscu.

Dotychczasowi laureaci Nagrody Pritzkera:

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Nagrody ArchDaily Building of the Year 2020 przyznane
W konkursie Building of the Year 2020 ArchDaily wyróżniło 17 polskich pracowni
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata

Skomentuj:

Nagroda Pritzkera 2020 - Yvonne Farrell i Shelley McNamara. Pritzker Architecture Price trafia do architektek z Irlandii

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej