Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Największe przeszklenie dachowe w Dubaju

mat. prasowe

Dubaj znany jest z wielu imponujących centrów handlowych o unikalnej architekturze. Nowo otwarty Mirdif Avenue Mall zaskakuje oryginalnym projektem, wyróżniającym się ogromnym przeszkleniem dachowym. Ta nowatorska konstrukcja mogła powstać dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania Schüco Grid2Shell.

Organiczna konstrukcja przeszklenia dachowego w systemie Grid2Shell kreuje przestrzenną atmosferę.
Organiczna konstrukcja przeszklenia dachowego w systemie Grid2Shell kreuje przestrzenną atmosferę.
Fot. Schüco

W 2022 roku oddano do użytku Mirdif Avenue Mall - trzypoziomowe centrum handlowe o całkowitej powierzchni 22 300 m kw. Jego charakterystycznym elementem jest zakrzywiony dach o rozpiętości 25 m, przypominający podkowę otwierającą się na południowy wschód. Resztę przekrycia stanowi swobodnie "falujące" przeszklenie o powierzchni 1800 m kw., wsparte na 20 kolumnach, które umożliwia podziwianie widoków na zewnątrz i zapewnia optymalne zacienienie tarasów z kafejkami. Unikalna aluminiowo-szklana konstrukcja, z wykorzystaniem geometrii 3D i tekstylnych pól, tworzy przestrzenną atmosferę w alei handlowej. Projekt architektoniczny został zrealizowany dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu o nazwie Grid2Shell, opartemu na samonośnym i skalowalnym systemie połączeń śrubowych, co umożliwiło łatwą i szybką produkcję trójwymiarowych świetlików i fasad.

Przeszklony dach nad centrum dachowym

Pierwotnie planowano użyć tradycyjnej konstrukcji przeszklenia dachowego. Miały to być zadrukowane fragmenty przeszklenia, aby zapewnić odpowiedni cień, ale wysoki koszt związany z warunkami klimatycznymi skłonił do innego podejścia. Ostatecznie zdecydowano się na pozostawienie większości pól otwartych i zintegrowanie tekstylnych osłon w systemie Schüco FACID w miejscach, gdzie było to konieczne. Architekci precyzyjnie obliczyli położenie pól z przesłonami tekstylnymi, wykorzystując analizę położenia słońca, co zaowocowało unikalnym designem zadaszenia.

Do zrealizowania tej skomplikowanej konstrukcji użyto elastycznego rozwiązania projektowego Grid2Shell, które pozwoliło na projektowanie i produkcję różnorodnych trójwymiarowych świetlików i fasad o dużych rozpiętościach i lekkim wyglądzie. Dzięki wysokiemu stopniowi prefabrykacji oraz samonośnemu systemowi połączeń śrubowych całą konstrukcję dachową można było zaprojektować jako łatwe w montażu, modułowe rozwiązanie typu Plug&Play.

Cyfrowa optymalizacja była kluczowym etapem procesu, polegającym na analizie wykonalności struktury nośnej i precyzyjnym wyznaczeniu rozmieszczenia węzłów przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Węzły łączące zostały wyprodukowane w specjalnej fabryce Schüco w Emiratach Arabskich, a następnie przetransportowane na miejsce budowy. Montaż konstrukcji odbywał się sprawnie dzięki numeracji i oznakowaniu poszczególnych rozgałęzień, co przypominało składanie puzzli i pozwoliło uniknąć konieczności użycia dużych dźwigów.

Wewnętrzne dziedzińce zdobią fasady wykonane przy użyciu klasycznych systemów aluminiowych Schüco FWS 50 i FWS 50 SG, w których zainstalowano okna Schüco AWS 114 oraz drzwi ADS 65 HD.

Wbudowane osłony tekstylne w systemie Schüco FACID zapewniają optymalny efekt zacienienia tarasów.
Wbudowane osłony tekstylne w systemie Schüco FACID zapewniają optymalny efekt zacienienia tarasów.
Fot. Schüco

Oryginalna fasada i świetliki dachowe

System Grid2Shell pozwala na tworzenie unikalnych konstrukcji fasad oraz świetlików dachowych o dużych powierzchniach. Proces ten opiera się na używaniu specjalnych modułów trójkątnych lub pięciokątnych. Te produkowane indywidualnie dla projektu elementy są obrabiane maszynowo, a następnie łączone za pomocą szprosów przyciętych pod kątem 90 stopni. Dzięki takiej geometrii konstrukcja opiera się na węzłach, co zapewnia jej wyjątkową stabilność, integralność oraz doskonałą precyzję wykonania. Dodatkowo, system Grid2Shell charakteryzuje się tym, że wszystkie komponenty są wykonane z aluminium, co jest rzadko spotykane na rynku światowym. Dzięki temu konstrukcje są lżejsze, a węzły mogą zostać dostosowane do kształtów profili, co pozwala na niemal niewidoczne połączenia i nadaje całej konstrukcji elegancki wygląd.

Wykorzystanie systemu połączeń śrubowych pozwala na wyeliminowanie ciężkich stalowych podkonstrukcji lub tradycyjnego spawania elementów. Dodatkowo aluminiowe konstrukcje mogą zostać pokryte proszkowym malowaniem w różnych odcieniach, co pozwala na idealne dopasowanie do potrzeb projektu. Przykładem zastosowania tego systemu jest „pływające” zadaszenie dachowe w Mirdif Avenue Mall, które przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania najemców. Rezultatem było wzrost rezerwacji na poziomie aż 80 proc. po zrealizowaniu tego projektu.

Dzięki samonośnym połączeniom śrubowym nie trzeba stosować podkonstrukcji stalowych.
Dzięki samonośnym połączeniom śrubowym nie trzeba stosować podkonstrukcji stalowych.
Fot. Schüco
    Więcej o:

Skomentuj:

Największe przeszklenie dachowe w Dubaju