Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowa, zielona siedziba PZU

sponsorowany

PZU Park – nowa siedziba największego polskiego ubezpieczyciela to połączenie troski o dobrostan pracowników, jak i dbałości o środowisko. Wieżowiec wybudowany przez firmę Skanska przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie to najbardziej nowoczesny i ekologiczny biurowiec w stolicy.

Nowa, zielona siedziba PZU
Nowa, zielona siedziba PZU
mat. prasowe

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej, nawet do 40 proc. emisji CO2 może generować niewydajne, energochłonne budownictwo. Dlatego zarówno przy projektowaniu, jak i budowie nowej siedziby PZU, wzięto pod uwagę zasady zrównoważonego rozwoju i oszczędności energii. PZU Park został uznany za najbardziej zielony budynek biurowy w Warszawie. W biurowcu mieści się wysoka na cztery kondygnacje ściana zieleni, a całą powierzchnię budynku pokrywa aż sześć tysięcy różnorodnych roślin. Według obliczeń projektantów wytwarzają one w ciągu jednej doby taką ilość tlenu, która wystarcza dla 150 osób. W budynku zamontowano też nowoczesne systemy wentylacji, wyposażonej w wysokiej jakości filtry, które dostarczają pracownikom więcej świeżego powietrza niż wymagają tego wyśrubowane normy ASHARE.

W trosce o komfort użytkowników

PZU, wybierając nowy budynek na swoją siedzibę, chciał stworzyć komfortową i ergonomiczną przestrzeń do pracy.

 

Każdy znajdzie tu coś dla siebie – przestrzenie do pracy w grupach, wytłumione pokoje do pracy cichej lub spotkań biznesowych i wideokonferencji, miejsca do szkoleń, współpracy, a także wypoczynku – aktywnego i  relaksu. Co najważniejsze, aby jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń, wprowadzony został system desksharingu z odpowiednio dostosowaną infrastrukturą. Zabieg ten umożliwił skoncentrowanie większej ilości procesów i biur – znalazło tutaj miejsce ponad 4500 pracowników spółek Grupy.

mówi Mariusz Flisiuk, dyrektor Biura Nieruchomości PZU.
Nowa, zielona siedziba PZU
Nowa, zielona siedziba PZU
mat. prasowe

Pracownicy centrali PZU zyskali także rozwiązania znacznie ułatwiające ich pracę. Grzegorz Rosiak, dyrektor Biura Administracji PZU, podkreśla zalety zastosowania nowoczesnego systemu druku podążającego.

Pracownicy mogą autoryzować wydruk, nie obawiając się o bezpieczeństwo poufnych informacji zawartych w dokumentach. Wdrożenie tzw. follow me printing gwarantuje wydruk w dowolnym miejscu i czasie i sprawne zarządzanie zadaniami. System pozwolił  nam również na znaczną redukcję liczby drukarek. To wymierna korzyść, jeśli chodzi o generowanie elektroodpadów, a także oszczędność zużycia energii.

wyjaśnia Grzegorz Rosiak.

Podobnie było zresztą z nabiurkowymi telefonami. Ich miejsce zastąpiła aplikacja nabiurkowa, dzięki której znacząco zredukowaliśmy liczbę aparatów telefonicznych oraz ograniczyliśmy koszty zużycia energii. 

Dbałość o zdrowie

Nawilżacze mają zapewnić optymalną wilgotność powietrza i wraz z systemem filtrów skutecznie wyeliminować z powietrza pyłki kwiatów i zarodniki grzybów. Dzięki temu powietrze w biurowcu jest wolne od potencjalnie groźnych alergenów. Ze względu na swoją konstrukcję klimatyzacja nie emituje drażniącego szumu, a jednocześnie dba o komfort termiczny pracowników - została oparta na energooszczędnych rozwiązaniach projektowych.

Z myślą o dobrostanie pracowników zadbano także o odpowiednie oświetlenie, które ma olbrzymi wpływ na ich zdrowie. Za pomocą sensorów i czujników automatycznie dostosowuje się ono do pory dnia czy roku. Samoczynnie wyłączające się oświetlenie pozwala też na oszczędzanie energii.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych biurowiec został nagrodzony certyfikatami - LEED Core&Shell na poziomie Platinum, WELL Gold, WELL Health-Safety Rating oraz zdobył liczne nagrody, jak wspomniany tytuł - Najbardziej zielonego biurowca w Warszawie.

Nowa, zielona siedziba PZU
Nowa, zielona siedziba PZU
mat. prasowe

System odzyskiwania wody i oszczędność energii

Jednym z elementów strategii neutralności klimatycznej jest konieczność oszczędności zasobów, w tym wody. W nowym biurowcu PZU wdrożony został system odzyskiwania wody szarej – niezabrudzonej, ale niezdatnej do picia, a także model gromadzenia wody deszczowej. Oba te komponenty pozwalają na zaoszczędzenie nawet do 65 proc. wody pitnej. Jednocześnie rośliny, które zostały posadzone na zewnątrz budynku, nie wymagają intensywnego podlewania.

Szczelność i zastosowane elementy, odbijające promieniowanie słoneczne, to kolejne oszczędności energii. Wedle zamysłu projektantów dzięki nim budynek będzie zużywał o 30 proc. energii mniej w porównaniu do standardowych budynku tego typu.

Przy budowie biurowca wykorzystano materiały pochodzące z recyklingu. Aż 25 proc. zastosowanych materiałów pochodziło z odzysku. Pozostałe materiały były zgodne z certyfikatami FSC, które dotyczą odpowiedzialnej gospodarki drzewnej. Według szacunków ekspertów taka konstrukcja budynku zmniejszy ślad węglowy o 2500 ton CO2 rocznie, czyli o równowartość rocznej emisji tysiąca samochodów.

Nowa, zielona siedziba PZU
Nowa, zielona siedziba PZU
mat. prasowe

Istotny atut - atrakcyjna lokalizacja

Biurowiec mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie metra oraz przystanków komunikacji publicznej - tramwajowych i autobusowych. Ta lokalizacja nie została wybrana przypadkowo. Łatwy dojazd i duża liczba połączeń komunikacji publicznej ma zachęcić pracowników do rezygnacji z samochodu jako środka dojazdu do pracy. Dla pracowników, którzy zdecydowaliby się dojeżdżać do pracy na rowerze, przygotowano 200 miejsc parkingowych.

W garażach biurowca znalazło się miejsce dla stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych. Zadbano też o najbliższe otoczenie biurowca. Na przykład chodnik znajdujący się tuż przed budynkiem został wykonany z fotokatalicznego materiału, który skutecznie neutralizuje szkodliwe związki zawieszone w powietrzu. Podobny ekologiczny budynek, realizowany przez spółkę z Grupy PZU, powstaje też we Wrocławiu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowa, zielona siedziba PZU