Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nowoczesny bliźniak zamiast tradycjnej kostki. Dom na warszawskim Mokotowie

Mat. prasowe
Dom na warszawskim Mokotowie. Proj. Exterio - Fot. Yassen Hristov

Zaprojektowany przez warszawską pracownię Exterio dom hołduje minimalizmowi. Dzięki dużym przeszkleniom otwiera się na zieleń, a jego naturalny charakter podkreśla zastosowane na elewacji drewno.

Mokotów uznawany jest dziś przez mieszkańców stolicy za jedną z najlepszych do zamieszkania dzielnic. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na historyczną zabudowę, liczne tereny zielone i bogatą infrastrukturę. Niewielka działka, na której stanął zaprojektowany przez Exterio budynek, zlokalizowana jest w spokojnej, zielonej części dzielnicy. 

W sąsiedztwie dominuje niska i gęsta zabudowa jednorodzinna z licznymi bryłami popularnymi w czasach PRL, tzw. kostkami. Taki też dom z lat 60-tych ub. wieku w zabudowie bliźniaczej znajdował się na działce. Właściciele nie chcieli jednak remontować budynku i postanowili wyburzyć należącą do nich część bliźniaka. Zależało im bowiem na zmniejszeniu jego powierzchni i większym otwarciu na ogród. 

Aby to osiągnąć, architekci z Exterio zaproponowali budynek na rzucie w kształcie zbliżonym do litery „L”.  Takie rozwiązanie pozwoliło na wygospodarowanie w zagłębieniu bryły domu przestronnego tarasu, a co za tym idzie powiększenie przestrzeni rekreacyjnej na małej działce. 

Prosty i subtelny zabieg architektoniczny pozwolił wtopić nowy dom w istniejące otoczenie, nie ingerując w zastaną tkankę urbanistyczną - bryła budynku widziana od frontu nawiązuje do gabarytów wyburzonego obiektu.

- Ideą naszego projektu było stworzenie architektury, która podejmie dialog z otoczeniem, wpisując się w zastane sąsiedztwo, a jednocześnie charakteryzować się będzie nowoczesną formą. W tym celu uprościliśmy maksymalnie bryłę budynku, pozbawiając ją jakichkolwiek balkonów czy wykuszy - mówi architekt Marcin Klukowski, współwłaściciel Exterio, współtworzącej Grupę Hola.  

W rezultacie powstał dom kompaktowy, wykorzystujący w efektywny sposób całą dostępną przestrzeń. Narożne usytuowanie działki z dostępem z dwóch ulic pozwoliło na zaprojektowanie wejścia do domu i wjazdu na działkę z obu stron, dzięki czemu zjazd do garażu został ukryty za domem.

Elewacje budynku skomponowano z drewnianych lameli, które podkreślają naturalny charakter domu oraz kontrastujących z nimi granitowych płyt w szarym kolorze i czarnej stali. Poziomy piętrowego budynku wizualnie oddziela stalowa konstrukcja, stanowiąca zarazem stelaż pod ruchome zadaszenie tarasu. Rama ma też inne, praktyczne zastosowanie. Służy do mocowania donic z roślinami oraz wiszących mebli ogrodowych, np. kokonów czy hamaków.

Wszystkie funkcje pomieszczeń zaplanowano na 241 m kw. Wejście do domu prowadzi przez przedsionek, który łączy w sobie wejście z garażu na poziomie -1 oraz przelotową spiżarnię. W centralnym miejscu parteru znajduje się jadalnia z dostępem do nieco ukrytej kuchni. Największym pomieszczeniem jest salon, który otwiera się przeszklonymi ścianami na taras i ogród.

Na piętrze domu znajduje się strefa nocna z trzema pokojami, przechodnią garderobą i dwoma łazienkami. We wszystkich pomieszczeniach zapewniono naturalne doświetlenie.

Na kondygnacji -1 oprócz garażu na dwa samochody zlokalizowano pomieszczenia gospodarcze oraz pokój mogący służyć za miejsce do pracy lub relaksu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Poznań: Skarbiec przy Placu Wolności 15. Apartamenty w dawnym gmachu Banku Wschodniego
W Poznaniu powstaje apartamentowiec Aura projektu Roberta Koniecznego. Elewację pokryje 140 tysięcy roślin
Maszt w Konstatynowie przez 17 lat był najwyższym obiektem na świecie. Runął w 1991 roku

Polecane

Metamorfoza bez przebudowy, czyli dom-kostka po liftingu
Dom typu kostka po liftingu
Dom Dziurawy - klasyczna kostka w nowoczesnej odsłonie

Skomentuj:

Nowoczesny bliźniak zamiast tradycjnej kostki. Dom na warszawskim Mokotowie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej