Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesny dom jednorodzinny w Warszawie - Dom S

mat. architektów/red. WG

Architekci z pracowni STOPROCENT wyodrębnili z bryły mniejsze kubatury odpowiadające za poszczególne funkcje. Tak powstał projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego, nazwanego Domem S.

Dom S - nowoczesny dom jednorodzinny. Proj. STOPROCENT Architekci
Dom S - nowoczesny dom jednorodzinny. Proj. STOPROCENT Architekci
Wiz. Mikołaj Groniecki

Nowoczesny dom na niewielkiej działce w Warszawie

Dom S to najnowszy projekt Magdaleny Morelewskiej i Przemka Kaczkowskiego z pracowni STOPROCENT Architekci. Nowoczesny dom jednorodzinny stanąć ma na płaskiej, stosunkowo niewielkiej działce w Warszawie, od wschodniej strony sąsiadującej z parcelą sąsiada, od południowej z lokalną drogą dojazdową. To nie był wymarzony układ działki - ze względu na południowy dojazd, projektanci musieli się zmierzyć z nieco trudniejszym niż zwykle zadaniem związanym z rozmieszczeniem funkcji w budynku.

Aby oddzielić część dzienną salonu od podjazdu i garażu, oraz otworzyć dom na południe (jednocześnie zachowując poczucie intymności przyszłych mieszkańców), architekci wyodrębnili z bryły mniejsze kubatury odpowiadające za poszczególne funkcje.

Garaż usytuowano od południowego wschodu i dosunięto do ulicy. Bryłę salonu natomiast umieszczono maksymalnie w głębi działki od strony południowo zachodniej. Zróżnicowano również poziom posadowienia poszczególnych części budynku, umieszczając cześć dzienną nieco wyżej niż była garażu. Część sypialna budynku znalazła się na piętrze. Standardowy program uzupełniają siłownia, pokój gościnny i taras zewnętrzny.

Salon jak lekki pawilon

Wymogi warunków technicznych i konieczność odsuwania ścian z oknem od granicy ścianki, poniekąd wymusiły tektonikę elewacji wschodniej. Bryła "kryjąca" salon ma lekki, pawilonowy charakter. Tu wnętrze łączy się z ogrodem tworząc przyjazną, pełną światła przestrzeń. Rozsuwane niezwykle szerokie okna i brak elementów konstrukcji pozwalają się cieszyć bezpośrednią bliskością zieleni i słońca. Długie okapy zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza w okresie letnim i nie blokują światła w okresie zimowym. Część kuchenno-jadalniana została wzbogacona o niewielki taras z lekkim zadaszeniem.

Architekci zdecydowali się na zróżnicowany sposób wykończenia elewacji poszczególnych części budynku. Dzięki temu rozwiązaniu, podkreślony został ich autonomiczny charakter. Garaż ma wentylowaną fasadę wykończoną płytami włóknocementowymi o oryginalnym podziale. Motyw ten powtórzono w rysunku stalowych elementów ogrodzenia i podziale elementów pełnych muru zewnętrznego. Pozostałe elewacje zaprojektowano jako neutralne – białe, jednocześnie wydobywając światłocieniem ich konsekwentny podział poziomy.

W całym budynku zaprojektowano stolarkę okienną wykończoną od zewnątrz jednolitą płaszczyzną szkła. Wszystkie okna i drzwi zamontowano w licu elewacji minimalizując ilość potencjalnych mostków cieplnych.

Dom S od STOPROCENT Architekci to lekka, nowoczesna, dobrze zaprojektowana bryła.

---

Dom S

Projekt: STOPROCENT Architekci s.c.
Architektura: Magdalena Morelewska, Przemek Kaczkowski
Konstrukcja: SPJP Sławomir Pruchnik
Instalacje: Mateusz Komenda Capite Engineering Mateusz Komenda
Lokalizacja: Warszawa
Klient: Prywatny
Powierzchnia działki: ok. 634 m2
Powierzchnia użytkowa: ok. 250 m2
Rok: 2020
Wizualizacje: Mikołaj Groniecki

 

 

Skomentuj:

Nowoczesny dom jednorodzinny w Warszawie - Dom S