Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy mural na Stalowej 39 w Warszawie. Nawiązuje do istniejącego tu do ok. 1970 roku targowiska

Mat. prasowe/red. WG

Na Stalowej 39, nowej inwestycji na warszawskiej Pradze, pojawił się ogromny mural autorstwa Daniela „Chazme” Kalińskiego. Inspiracją przy jego tworzeniu było stare zdjęcie ukazujące bazar lotu ptaka.

Mural na Stalowej 39 autorstwa Daniela „Chazme” Kalińskiego
Mural na Stalowej 39 autorstwa Daniela „Chazme” Kalińskiego
fot. Maciej Krüger

Targowisko na muralu

Na jednej ze ścian szczytowych powstającego budynku mieszkalnego Stalowa 39 pojawił się nowy mural. Ma imponujące wymiary - 20 metrów wysokości i 13 szerokości. Jego autorem jest artysta Daniel „Chazme” Kaliński.

Mural nawiązuje do historii tej części Warszawy - przedwojennych kamienic i ulic, a przede wszystkim do dawnego targowiska określanego dziś mianem bazaru Pachulskiego i Domańskiego, który prawdopodobnie od przełomu wieków XIX i XX aż do około 1970 roku działało pomiędzy ulicami Stalową i Strzelecką.

Motyw bazaru jest wyraźnie dostrzegalny, chociaż mural jest geometryczną abstrakcją. Inspiracją przy jego tworzeniu było stare zdjęcie ukazujące kramy z lotu ptaka.

Bazar jest tu główną osią narracji, ukazuje się w formie bezpośredniej pocztówki ujętej w moją stylistykę. Mieszają się tu formy bazarowe w różnych skalach tak, aby dały kompozycję geometryczną kojarzącą się z bazarem, który był pełnym wyrazu miejscem na kolorowej i nieco chaotycznej Pradze

mówi autor Daniel „Chazme” Kaliński.
Mural na Stalowej 39 w Warszawie
Mural na Stalowej 39 w Warszawie
fot. Maciej Krüger

Połączenie nowoczesnego stylu z symbolicznym przekazem nie jest dziełem przypadku. Jak każdy mural, tak i ten, został dostosowany do historii miejsca i otaczającej go architektury. Wyważoną kolorystyką i formą pasuje zarówno do przedwojennych kamienic, jak i do nowego budynku, na którego ścianie powstał. Jego autor podkreśla, że dzieło jest rodzajem pomostu pomiędzy dwoma epokami architektonicznymi.

Stalowa 39 - nowa inwestycja na Pradze

Stalowa 39 to inwestycja Bouygues Immobilier Polska zaprojektowana przez warszawską pracownię Decorum Architekci / AZT Architekci. W jej skład wchodzą dwa 7-kondygnacyjne budynki, w których znajdują się 202 mieszkania o wielkości od 24 do 112 mkw. Budynki włączono do zespołu istniejących kamienic. Formą, wysokością i wykończeniem fasad odnosi się do sąsiedniej zabudowy

Na elewacjach pojawiła się biała cegła (pasująca odcieniem do koloru sąsiedznich kamienic). Ukłonem w stronę okolicznych kamienic są przedłużone gzymsy i okna w układzie pionowych pasów . Na klatkach schodowych pojawiły się ceramiczne elementy dekoracyjne.

Na terenie Stalowej 39 znajdziemy tablice pamiątkowe poświęcone byłym właścicielom bazaru (Władysławowi Pachulskiemu i Andrzejowi Domańskiemu) oraz rysunki odtwarzające na kamiennej posadzce dziedzińca zarys kramów.

Budowa Stalowej 39 zostanie ukończona pod koniec czerwca.

Skomentuj:

Nowy mural na Stalowej 39 w Warszawie. Nawiązuje do istniejącego tu do ok. 1970 roku targowiska