Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nowy Rynek w Poznaniu: Medusa dopisuje swój rozdział

mat. prasowe
Nowy Rynek, Budynek D - Medusa Group

Teren między ulicami Matyi, Przemysłową, ks. Jakuba Wujka i Wierzbięcicami zmienia funkcje. W miejsce dawnego dworca autobusowego i zajezdni powstaje Nowy Rynek – kompleks pięciu budynków o przeznaczeniu biurowym i mieszkaniowym wraz z usługami, zlokalizowany na obszarze niemal 4 ha. Nową wartością dla Poznania jest też zielony, otwarty dziedziniec, zaplanowany jako ważny trakt komunikacyjny w centrum miasta.

To pierwsza tak poważna inwestycja w stolicy Wielkopolski, w której swoje doświadczenia połączyło kilka pracowni architektonicznych: Maćków Pracownia Projektowa, JEMS Architekci, Ultra Architects i Medusa Group. Bytomskie studio odpowiada za projekt Budynku D. Zadaniem architektów z Medusy było powiązanie kompleksu z dzielnicą mieszkaniową Wilda, tak aby bryła biurowca nie zdominowała sąsiedniej zabudowy.

Zaprojektowanie wypiętrzających się struktur i tarasowych podcieni miało na celu rozbicie masywnej bryły i nadanie jej nieco wizualnej lekkości oraz subtelności. W przyziemiu przeszklone witryny odrywają gmach od ziemi. Odciążeniu budynku posłużyło także zróżnicowanie charakteru i kolorystyki elewacji pokrytych pionowym układem kątowników, które pełnią funkcję zacieniaczy. Ten olbrzymi radiator odprowadza ciepło na zewnątrz budynku, a dwupowłokowa fasada oryginalnie mieni się odcieniami zieleni, przechodząc ku górze w barwę rdzawego różu.

Światłocienie pionowych elementów mnożą się i zmieniają wraz z porą dnia, dodając elewacji głębi. Rozsunięcie brył utworzyło podcienia, a nadwieszenia odsłoniły "podbrzusze" budynku. Ważny dla percepcji obiektu element stanowi zaoblony dziedziniec. Jest on integralną częścią kompleksu, rozwija go i wzbogaca. Ogólnodostępny pasaż tworzy łącznik osiedla Wilda z dworcem. Zlokalizowane centralnie patio – podobnie jak wszystkie budynki kompleksu - pozbawione będzie jakichkolwiek barier architektonicznych. Jest zaczynem nowego miejskiego rynku, otwierając się na spotkania, rekreację i rozrywkę charakterystyczne dla śródmiejskiego charakteru miejsca.

Powstaje też symboliczny most z przeszłością, który przyjmie formę instalacji w otwartej strefie budynku. Sześćdziesiąt tabliczek z nazwami miejscowości, do których odjeżdżały autobusy, to ukłon dla historii miejsca, gdzie przez ponad 60 lat działał dworzec PKS. Nie chcąc wymazać kontekstu, architekci nawiązali do niego również w abstrakcyjnej grafice, inspirowanej historycznymi fotografiami dworca.

Nowy Rynek, Budynek D

Nowy Rynek, Budynek D - Medusa Group
Nowy Rynek, Budynek D - Medusa Group
Nowy Rynek, Budynek D - Medusa Group
Nowy Rynek, Budynek D - Medusa Group
Udostępnij

Przeczytaj także

Erich Mendelsohn - z Olsztyna w świat wielkiej architektury [ZNANI ARCHITEKCI]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu

Polecane

Modernistyczne centrum Gdyni na liście UNESCO? Decyzję pozamy już w lipcu
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny

Skomentuj:

Nowy Rynek w Poznaniu: Medusa dopisuje swój rozdział

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej