Polacy projektują we Lwowie
Wydawać by się mogło, że trwająca aktualnie wojna w Ukrainie zatrzyma wszystkie ważne miastotwórczo inwestycje w tym kraju. Tymczasem Polscy architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates zaprojektowali w samym sercu Lwowa hotel, którego realizacja właśnie trwa.
Budynek znajduje się na słynnym placu Mickiewicza, przy jednym z głównych ciągów komunikacyjnych prowadzących na Lwowskie Stare Miasto. Lokalizacja ujmuje charakterem. Jest to swoiste centrum sztuki i rzemiosła, z dziesiątkami kameralnych kawiarni i uznanymi restauracjami. Z uwagi na fakt, iż obszar widnieje na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, proces konsultacji projektowych był skomplikowany i długotrwały. Historia działki pod planowany hotel jest bogata. To właśnie w tym miejscu, w 1839 roku, powstała kamienica zaprojektowana przez Wilhelma Schmidta dla Wenzela Hudetza. Przez lata właściciele budynku zmieniali się kilkukrotnie. Wpływało to także na funkcję budynku i jej liczne adaptacje; od sklepu z lampami, poprzez restaurację śniadaniową, aż po placówkę artystyczną. W 1998 roku, z uwagi na fatalny stan techniczny, budynek został rozebrany i od tego czasu obiekt był nieużytkiem.
Przeprowadzone badania archeologiczne odkryły pod ziemią pozostałości historycznych fundamentów, murów obronnych z wieku XIV oraz dróg datowanych na XV-XVII wiek. Naszemu zespołowi bardzo zależało na tym, aby te odkrycia scalić z architekturą nowego budynku, dlatego zabytkowa tkanka została starannie wyeksponowana w najważniejszych przestrzeniach wspólnych budynku.
Ideą architektów z Kuryłowicz & Associates było zaprojektowanie współczesnego budynku w sposób, który nie tylko harmonijnie połączy historyczne otoczenie z bardziej współczesną architekturą, ale także podkreśli jego doskonałą lokalizację. Forma obiektu jest prosta i jednolita. Jedynie główne wejście, dzięki zaproponowanemu baldachimowi, zostało wyraźniej zaakcentowane. Założenie projektantów przewiduje, że budynek w naturalny sposób „domknie” historyczną część lwowskiego rynku.
Tworząc elewację budynku chcieliśmy zwrócić uwagę użytkowników na siłę naturalnej prostoty, a jednocześnie spotęgować doznanie piękna i historii tego miejsca. Tradycyjne lwowskie elementy na elewacji zostały poddane przez nas współczesnej interpretacji artystycznej.
Głównym materiałem elewacji budynku będą płyty piaskowca, które nadadzą budynkowi dostojnego i spokojnego charakteru. Naturalna kolorystyka zostanie wykorzystana jako ważny element w „dialogu” z historycznymi fasadami znajdującymi się w pobliżu.
Kontemplując historyczną tkankę miejską Lwowa możemy wyróżnić jedną wspólną cechę występującą niemal we wszystkich znajdujących się tam budynkach - jest nią przesunięcie ciężaru dekoracji w kierunku wertykalnym. Im wyżej spojrzymy, tym mniej jest ozdób. Najbardziej wyszukane elementy dekoracyjne i największe przeszklenia znajdują się na parterze, tak aby zachęcić uczestników ruchu pieszego do interakcji.
Istnieją cztery główne typy pionowych elementów elewacji, które zmieniają się co drugi poziom. Elementy różnią się liczbą i głębokością podziałów oraz fakturą zewnętrznej okładziny z piaskowca. Wywołany w ten sposób efekt „chiaroscuro” potęguję natężenie detalu. Głębokie cofnięcia na parterze budynku wypłycają się z każdą kondygnacja, podobnie jak zmieniają się dekoracje na fasadach historycznych budynków
Hotel zaplanowany jest w czterogwiazdkowym standardzie obejmującym osiem kondygnacji naziemnych oraz jedną podziemną. Budynek zaoferuje 123 pokoje różnego typu, zaplecze gastronomiczne oraz nowoczesne centrum konferencyjne. Na parterze przewidziano przestrzeń na dodatkowe funkcje: restaurację oraz cztery butiki. Pozostałości zabytkowych murów i fundamentów zostaną wyeksponowane w holu konferencyjnym. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na 2024 rok.
- Adres: Plac Mickiewicza 9, Lwów, Ukraina
- Powierzchnia działki: 1 090 m2
- Powierzchnia zabudowy: 1 056 m2
- Kubatura 26 321 m3
- Powierzchnia 7 248,99 m2
- Liczba pokoi hotelowych: 123
- Wysokość budynku: 25 m
- Liczba kondygnacji naziemnych: 8
- Liczba kondygnacji podziemnych: 1
Zespół projektowy:
prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz
- Projekt koncepcyjny konkursowy:
arch. Jakub Lewkowicz
arch. Marcin Kitala
arch. Tomasz Czyrkowski
- Dalsze fazy projektowe:
arch. Maria Saloni - Sadowska
arch. Katarzyna Flasińska-Rubik
arch. Patryk Gwiazda
- Więcej o:
Targi Rzeczy Ładnych FRESH! x PRINT 21-22 września - EXPO XXI w Warszawie
Ścieżka sensoryczna w Pałacu Kultuty i Nauki. To pomysł IKEA
Weź udział w konferencji „Future Builders 2024”. Już 16 października wybitni architekci i eksperci będą debatować na temat przyszłości budownictwa
Hotel Warszawa Art Fair 2024 po raz trzeci w Warszawie
Gdyński Modernizm w Obiektywie 2024. Zobaczcie najlepsze zdjęcia!
World Visualization Festival - najważniejszy festiwal twórców wizualizacji już jesienią w Warszawie
Mariott wycofuje się z wieżowca w centrum Warszawy
Powstanie przejście podziemne pomiędzy dworcem Centralnym a Varso Tower