Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polacy projektują we Lwowie

mat. prasowe

Wydawać by się mogło, że trwająca aktualnie wojna w Ukrainie zatrzyma wszystkie ważne miastotwórczo inwestycje w tym kraju. Tymczasem Polscy architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates zaprojektowali w samym sercu Lwowa hotel, którego realizacja właśnie trwa.

Lwów
Lwów
Kurylowicz&Associates

Budynek znajduje się na słynnym placu Mickiewicza, przy jednym z głównych ciągów komunikacyjnych prowadzących na Lwowskie Stare Miasto. Lokalizacja ujmuje charakterem. Jest to swoiste centrum sztuki i rzemiosła, z dziesiątkami kameralnych kawiarni i uznanymi restauracjami. Z uwagi na fakt, iż obszar widnieje na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, proces konsultacji projektowych był skomplikowany i długotrwały. Historia działki pod planowany hotel jest bogata. To właśnie w tym miejscu, w 1839 roku, powstała kamienica zaprojektowana przez Wilhelma Schmidta dla Wenzela Hudetza. Przez lata właściciele budynku zmieniali się kilkukrotnie. Wpływało to także na funkcję budynku i jej liczne adaptacje; od sklepu z lampami, poprzez restaurację śniadaniową, aż po placówkę artystyczną. W 1998 roku, z uwagi na fatalny stan techniczny, budynek został rozebrany i od tego czasu obiekt był nieużytkiem.

Przeprowadzone badania archeologiczne odkryły pod ziemią pozostałości historycznych fundamentów, murów obronnych z wieku XIV oraz dróg datowanych na XV-XVII wiek. Naszemu zespołowi bardzo zależało na tym, aby te odkrycia scalić z architekturą nowego budynku, dlatego zabytkowa tkanka została starannie wyeksponowana w najważniejszych przestrzeniach wspólnych budynku.

tłumaczy arch. Jakub Lewkowicz, członek zarządu pracowni Kuryłowicz & Associates.

Ideą architektów z Kuryłowicz & Associates było zaprojektowanie współczesnego budynku w sposób, który nie tylko harmonijnie połączy historyczne otoczenie z bardziej współczesną architekturą, ale także podkreśli jego doskonałą lokalizację. Forma obiektu jest prosta i jednolita. Jedynie główne wejście, dzięki zaproponowanemu baldachimowi, zostało wyraźniej zaakcentowane. Założenie projektantów przewiduje, że budynek w naturalny sposób „domknie” historyczną część lwowskiego rynku.

Tworząc elewację budynku chcieliśmy zwrócić uwagę użytkowników na siłę naturalnej prostoty, a jednocześnie spotęgować doznanie piękna i historii tego miejsca. Tradycyjne lwowskie elementy na elewacji zostały poddane przez nas współczesnej interpretacji artystycznej.

mówi arch. Katarzyna Flasińska-Rubik, starszy architekt z Kuryłowicz & Associates.

Głównym materiałem elewacji budynku będą płyty piaskowca, które nadadzą budynkowi dostojnego i spokojnego charakteru. Naturalna kolorystyka zostanie wykorzystana jako ważny element w „dialogu” z historycznymi fasadami znajdującymi się w pobliżu.

Kontemplując historyczną tkankę miejską Lwowa możemy wyróżnić jedną wspólną cechę występującą niemal we wszystkich znajdujących się tam budynkach - jest nią przesunięcie ciężaru dekoracji w kierunku wertykalnym. Im wyżej spojrzymy, tym mniej jest ozdób. Najbardziej wyszukane elementy dekoracyjne i największe przeszklenia znajdują się na parterze, tak aby zachęcić uczestników ruchu pieszego do interakcji.

tłumaczy arch. Maria Saloni Sadowska, kierownik projektu i partner w Kuryłowicz & Associates.

Istnieją cztery główne typy pionowych elementów elewacji, które zmieniają się co drugi poziom. Elementy różnią się liczbą i głębokością podziałów oraz fakturą zewnętrznej okładziny z piaskowca. Wywołany w ten sposób efekt „chiaroscuro” potęguję natężenie detalu. Głębokie cofnięcia na parterze budynku wypłycają się z każdą kondygnacja, podobnie jak zmieniają się dekoracje na fasadach historycznych budynków

Hotel zaplanowany jest w czterogwiazdkowym standardzie obejmującym osiem kondygnacji naziemnych oraz jedną podziemną. Budynek zaoferuje 123 pokoje różnego typu, zaplecze gastronomiczne oraz nowoczesne centrum konferencyjne. Na parterze przewidziano przestrzeń na dodatkowe funkcje: restaurację oraz cztery butiki. Pozostałości zabytkowych murów i fundamentów zostaną wyeksponowane w holu konferencyjnym. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na 2024 rok.

 • Adres: Plac Mickiewicza 9, Lwów, Ukraina
 • Powierzchnia działki: 1 090 m2
 • Powierzchnia zabudowy: 1 056 m2
 • Kubatura 26 321 m3
 • Powierzchnia 7 248,99 m2
 • Liczba pokoi hotelowych: 123
 • Wysokość budynku: 25 m
 • Liczba kondygnacji naziemnych: 8
 • Liczba kondygnacji podziemnych: 1

Zespół projektowy:

prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz

 • Projekt koncepcyjny konkursowy:

arch. Jakub Lewkowicz

arch. Marcin Kitala

arch. Tomasz Czyrkowski

 • Dalsze fazy projektowe:

arch. Maria Saloni - Sadowska

arch. Katarzyna Flasińska-Rubik

arch. Patryk Gwiazda

  Więcej o:

Skomentuj:

Polacy projektują we Lwowie