Polski Pawilon na 23. Triennale w Mediolanie
Architektura wystawy zaprojektowana przez Dominikę Wilczyńską i Barbarę Nawrocką (Miastopracownia) to drewniano - gliniania reinterpretacja szklarni. Zaczerpnięta ze świata natury, fraktalnie replikująca się, modułowa forma i dwieście ręcznie toczonych donic tworzą wspólnie włoski pensjonat dla poziomek i paproci z lasu pod Wrocławiem.

To opowieść o tym, że rośliny potrafią komunikować się z otoczeniem. Co więcej, bezpośrednio od roślin możemy pozyskać informacje dotyczące optymalnych dla nich warunków życiowych. W tej wizji dokonuje się mariaż świata natury, nauki i techniki. Światło i dźwięk kontrolowane są przez zielone użytkowniczki. Czy to początek projektowania partycypacyjnego dla roślin?
Rośliny wchodzą w interakcje wewnątrz swoich społeczności i pomiędzy gatunkami, ale ich bezdźwięcznego języka musimy się jeszcze nauczyć. Pawilon Polski na 23. Triennale w Mediolanie to syntezator mowy roślin. Kuratorzy z Muzeum Architektury we Wrocławiu oparli swoją koncepcję na badaniach naukowych dotyczących odczytywania informacji z roślin, które są emitowane w trakcie procesu fotosyntezy.

Instalacja pełni rolę interfejsu, który pozwala nam wsłuchiwać się w potrzeby roślin i rozpoznawać je jako istoty żywe, mające prawo do rozwoju w optymalnych warunkach, podobnie jak ludzie.
Przyzwyczailiśmy się traktować rośliny jako surowiec albo dekorację. Wystawa ma na celu upodmiotowienie istot roślinnych, spojrzenie na rzeczywistość z ich perspektywy.

Architektki przyznają, że instalacja jest zaprojektowana przede wszystkim na potrzeby roślin. Do grudnia na Triennale Milano można obserwować ich naturalne fazy rozwoju zmieniające się w skali pór roku. Po zakończeniu wystawy rośliny powrócą do swoich naturalnych siedlisk.
- Organizacje: Adam Mickiewicz Institute, Museum of Architecture in Wrocław
- Kuratorzy: Małgorzata Devosges-Cuber, Michał Duda
- Architektura wystawy: Miastopracownia - Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska
- Opieka naukowa: Prof. Hazem Kalaji, SGGW
- Dźwięk: Justyna Stasiowska
- Instalacja audiowizualna: Teo Dumski
- Konsultacje botaniczne: Urszula Zajączkowska





- Więcej o:
Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu. Hala Stulecia 30.09-1.10.2023 r.
Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej otworzy się już 28 września!
Budowa Roku 2022: inwestycja Opacka w Gdańsku
Przestrzeń eventowa Look Up na szczycie warszawskiego Skylinera otwarta!
Targi Rzeczy Ładnych FRESH! x PRINT! - 23-24.09.2023 r., hala EXPO XXI w Warszawie
Projekt Centrum Kultury w Tartu - wyróżnienie dla polskiej pracowni Unism Studio
Webinarium OKK: AI – jaki będzie miała wpływ na zawód architekta?
Współczesna Kamienica Łódzka – 3. edycja konkursu architektonicznego