Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Potomkowie Fredry zrewitalizują zespół pałacowo-parkowy w Łaszczowie. Powstanie tu Dom Komedii Aleksandra Fredry

Mat. prasowe / red. WG

Zespół pałacowo-parkowy w Łaszczowie będzie zrewitalizowany. Siedzibę znajdzie w nim Dom Komedii Aleksandra Fredry. Projekt powstał w Pracowni Projektowej Jankowski i Opyrchał. Na Dom Komedii złożą się muzeum, archiwum i teatr Aleksandra Fredry. Pracownia JiO prowadzi prace projektowe na zlecenie Fundacji Rodu Szeptyckich, potomków komediopisarza.

Dom Komedii Aleksandra Fredry w Łaszczowie.
Dom Komedii Aleksandra Fredry w Łaszczowie.
Wiz. mat. prasowe

Dom Komedii Aleksandra Fredry: po parku czas na pałac

Związki rodziny Szeptyckich z Łaszczowem sięgają lat 30. XIX w. Na początku XX na stałe osiedli tu Izabella z Sobańskich Szeptycka i jej mąż Aleksander Szeptycki, wnuk Aleksandra Fredry. W trakcie I wojny światowej w 1915 roku jeszcze niedokończoną siedzibę spaliły wojska rosyjskie. W czasie II wojny wojska niemieckie rozebrały część murów. W okresie PRL w zadaszonych murach był magazyn nawozów chemicznych. Dewastację powstrzymało wpisanie w 1972 roku założeń pałacowo-parkowych do rejestru zabytków. Fundacja odzyskała park i ruiny pałacu w Łaszczowie w 2012 roku. Od ponad dziesięciu lat, pod nadzorem konserwatorskim i opieką projektową dr. Seweryna Malawskiego restaurowany jest park. Teraz czas na pałac.

Dom Komedii Aleksandra Fredry: pałac jak „przedstawienie teatralne”

Koncepcja jego rewitalizacji, przygotowana przez Pracownię Projektową Jankowski i Opyrchał (JiO), zakłada odtworzenie budynku oficyny, przywrócenie wyburzonego po I wojnie światowej wschodniego skrzydła oraz adaptację ruin zabytkowej części pałacu – w nowej architektonicznej odsłonie.

W zamyśle architektów zrewitalizowany pałac ma być postrzegany jako plenerowe, architektoniczne „przedstawienie teatralne” – scenografia przestrzenna pozostająca w symbiozie z pozostałościami zabytkowych zabudowań kościelnych i pałacowych.

Rewitalizacja będzie prowadzona etapami. Nowe elementy będą w maksymalny sposób wykorzystywać pozostałości pałacu.

Łaszczów - pałac od północy w 1911 roku
Łaszczów - pałac od północy w 1911 roku
Fot. mat. prasowe
Pałac Szeptyckich w Łaszczowie w 2023 roku
Pałac Szeptyckich w Łaszczowie w 2023 roku
Fot. mat. prasowe
Dom Komedii Aleksandra Fredry wg. projektu pracowni JiO
Dom Komedii Aleksandra Fredry wg. projektu pracowni JiO
Wiz. mat. prasowe

Nasza myśl przewodni jest taka, by odbudować w nowej formie tylko to, co zniknęło, a utrzymać i zakonserwować wszystko to, co przetrwało. To jest kręgosłup tego projektu. Ratowanie w Polsce resztek spuścizny, która wskutek skomplikowanej historii jest stosunkowo skromna, to dla mnie osobista misja.

stwierdza Aleksander Jankowski z pracowni JiO.

Dom Komedii Aleksandra Fredry: odtworzona oficyna

Pierwszym etapem będzie odtworzenie oficyny, która częściowo się rozpadła, a częściowo ją rozebrano. Zaprojektowany przez pracownię JiO budynek nawiązuje formą do historycznego. Dwukondygnacyjny, podpiwniczony obiekt z poddaszem użytkowym powstanie w obrysie fundamentów dawnego budynku. W północno-wschodniej części nowe ściany spotkają się z nieregularnymi pozostałościami jezuickiego kościoła oraz fragmentarycznymi ruinami starej oficyny. Do budowy będzie wykorzystane warstwowo klejone drewno w technologii płyt CLT.  Stolarka okienna, drzwiowa i wierzchnia warstwa okładziny elewacyjnej będą surowe, modrzewiowe, tak jak we wschodnim skrzydle pałacu (które będzie realizowane w dalszym etapie). Wielospadowy dach pokryje jasnoszara blacha aluminiowa w układzie modularnych rombów.

Pałac i teatr - rzut parteru
Pałac i teatr - rzut parteru
Mat. prasowe

Dom Komedii Aleksandra Fredry: dialog z historią

Kształt wschodniego skrzydła będzie odtworzony w dawnym obrysie, ale powstanie w nowoczesnej technologii drewna klejonego z surowego, nieimpregnowanego modrzewia starzejącego się w naturalny sposób. Użycie drewna, materiału, którego w czasach powstania pałacu nie stosowano do wznoszenia reprezentacyjnych siedzib, można odczytać jako zabieg żartobliwy, zgodny z duchem komedii Fredry. Jest to również dialog z historią Łaszczowa, w którym przed laty ludność mieszkała w domach drewnianych. Wzniesiony z modrzewia pałac zwraca się w ten sposób ku tradycji budowania w Łaszczowie.

Obiekt zyska nową funkcję, z odmiennym układem wnętrza, ale z zachowaniem podziału okien i proporcji wszystkich elementów elewacji. Przestrzeń teatru, zgodnie z przeznaczeniem, będzie otwarta. Zakonserwowane ruiny zostaną zachowane w oryginalnym stanie, z widoczną cegłą, pozostałościami szarego tynku cementowo- wapiennego i porastającą je roślinnością, która z biegiem lat jeszcze się rozkrzewi.

Dom Komedii: dawny kształt w nowoczesnym wydaniu

Do wnętrza zachowanej starej części pałacu zostaną wstawione drewniane kubiki z przeszkleniami kadrującymi widoki na oryginalne fragmenty ścian i stropów historycznej budowli. Ultranowoczesne moduły, w których powstaną pomieszczenia dla artystów, będą miały własne zadaszenia. Jednocześnie nowa część infrastruktury zostanie odseparowana od trwale zawilgoconych, zasolonych i częściowo zdegradowanych historycznych ścian. Dach nad centralną częścią pałacu zostanie odtworzony tylko fragmentarycznie i w formie płaskiego przesklepienia ze szkła. Stalową konstrukcję wzmacniającą „rysującą w przestrzeni obrys dawnego dachu” pokryje stalowa siatka, po której będą mogły piąć się rośliny, dzięki czemu powstanie coś na kształt przestrzennej pergoli.

    Więcej o:

Skomentuj:

Potomkowie Fredry zrewitalizują zespół pałacowo-parkowy w Łaszczowie. Powstanie tu Dom Komedii Aleksandra Fredry