Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Program Vectorworks - cena, opinie, wymagania

WG

Z programu Vectorworks od wielu lat korzystają najlepsze pracownie architektoniczne z całego świata. Co warto o nim wiedzieć? Czym różni się Vectorworks od innych programów?

Program Vectorworks - cena, opinie, wymagania
Program Vectorworks - cena, opinie, wymagania
Fot. Chlorophylle Photography / shutterstock

Vectorworks to jeden z popularniejszych programów CAD dla systemu Windows i Mac OSX. Od ponad 30 lat korzystają z niego najlepsze pracownie architektoniczne – w Vectorworks powstał m.in. projekt budynku Złota 44 w Warszawie. W Vectorworks pracują m.in. architekci z biura Zahy Hadid, Ryue Nishizawa i Daniel Libeskind. Oprogramowanie to wykorzystuje także np. Dom Mody Chanel, tworząc niezwykłe wnętrza swoich butików.

Co to jest Vectorworks?

Vectorworks to odpowiedź programistów na potrzeby projektantów z różnych branż: architektów, architektów wnętrz, designerów, architektów krajobrazu, projektantów zieleni i ogrodów, urbanistów, specjalistów inżynierii lądowej i geodetów.
Vectorworks od 30 lat ulega nieustannym modyfikacjom. Na naszym rynku obecna jest najnowsza wersja oprogramowania Vectorworks 2020 w języku polskim. Oprócz podstawowej wersji: Fundamentals, dostępne są specjalistyczne wersje branżowe: Architect, Landmark, Spotlight i Designer.

Oprogramowanie Vectorworks prowadzi użytkownika od projektu koncepcyjnego w 2D i 3D, do zintegrowanego modelu BIM. Tworzy projekt wykonawczy, wykonuje obliczenia, przygotowuje dokumentację i wizualizację.

Wersja Vectorworks Fundamentals jest narzędziem do wykonywania podstawowych czynności w zakresie modelowania i rysowania. O wiele więcej możliwości architekci znajdą w dedykowanej dla nich wersji Vectorworks Architect. Vectorworks Landmark służy pomocą architektom krajobrazu, Spotlight - reżyserom światła, a Designer projektantom wnętrz.

Zobacz także: Co to jest BIM? Na czym polega projektowanie w tej technologii?>>

Vectorworks - opinie

Program Vectorworks jest bardzo logiczny, przyjazny i intuicyjny w obsłudze. Wszyscy użytkownicy chwalą rozbudowany interfejs, który pozwala na szybkie dostosowanie układu menu i palet do indywidualnych potrzeb. Inteligentne narzędzia rysowania dostarczają wskazówek, informacji i podpowiedzi. Programu można używać zarówno jako wirtualnego stołu kreślarskiego, jak i platformy do budowy modelu przestrzennego. Dzięki rozbudowanej palecie narzędzi graficznych, można rysować powierzchnie o regularnych i nieregularnych kształtach, a następnie scalać je lub modyfikować, tworząc skomplikowane formy, które można wypełnić gradientem, teksturą 2D lub kolorem. Wszystkie obiekty utworzone przy użyciu narzędzi 2D są jednocześnie widoczne w 3D.

Wielkim ułatwieniem są arkusze kalkulacyjne połączone z rysowanymi obiektami i bazą danych - dzięki nim automatycznie obliczane są powierzchnie i kubatury. To z kolei pozwala na szybką kalkulację kosztów. Co więcej, dane zawarte w arkuszach można odtworzyć w innych programach, a dzięki interfejsowi ODBC (Open DataBase Connectivity), można korzystać również z zewnętrznych baz danych. Jakakolwiek zmiana wprowadzona do projektu spowoduje automatyczną aktualizację raportów.

Vectorworks doskonale sprawdza się przy pracy zespołowej. Plik źródłowy jest niezmienny, ale każdy członek zespołu może pracując nad swoją częścią projektu, korzystać i odnosić się do pracy pozostałych pracowników. Wymiana danych w formatach DXF/DWG, IFC, Shape lub Sketchup, zapewnia sprawny przepływ pracy pomiędzy uczestnikami pracującymi w innych programach.

Vectorworks - wizualizacje

W podstawowej bibliotece programu znajduje się ponad 10 tys. elementów (zarówno w formacie 2D jak i 3D). Są wśród nich elementy architektoniczne, obrazy drzew i roślin w różnych rozmiarach i stadiach rozwoju, elementy małej architektury, sylwetki ludzkie i pojazdy. Jeśli jednak zabraknie jakiegoś elementu, użytkownik może w każdej chwili stworzyć własny i stworzyć własną bazę zasobów.

Pochwały zbiera również sposób tworzenia wizualizacji – istnieje możliwość (bez dodatkowego oprogramowania) przelotu nad obiektem i przez jego wnętrze, a także animacja oświetlenia o różnych porach dnia i roku, czy prezentacja z serii panoram 360°. Można również odbyć animowany spacer po zaprojektowanej przestrzeni.

Zobacz także: Geometria wykreślna. Co warto o niej wiedzieć?>>

Vectorworks - wymagania

Przy podstawowej wersji Vectorworks Fundamentals, minimalne wymagania sprzętowe to: procesor 64-bitowy Intel Core i5 (lub odpowiednik AMD), 4 GB pamięci RAM, karta graficzna kompatybilna z OpenGL 2.1, 1 GB VRAM, system operacyjny Mac OS X (10.9, 10.10, 10.11, 10.12, 10.13) lub Windows (7 SP1, 8, 8.1, 10).

Wersje specjalistyczne, np. Vectorworks Architect wymagają procesora 64-bitowego Intel Core i5 (lub odpowiednik AMD), 4 GB pamięci RAM, karty graficznej kompatybilnej z OpenGL 2.1, 1 GB VRAM, systemu operacyjnego Mac OS X (10.9, 10.10, 10.11, 10.12, 10.13) lub Windows (7 SP1, 8, 8.1, 10).

Vectorworks – cena

W jednym Vectorworks mamy co najmniej trzy programy: SketchUp, Archicad oraz 3ds Max. Dzięki Vectorworks można pracować szybciej i efektywniej, co finalnie przekłada się na finanse. Podstawowy Vectorworks - Fundamentals, kosztuje niewiele ponad 10 tys. zł, a oprogramowania specjalistyczne – ok. 14.5 tys. zł. Zdaniem wielu użytkowników, inwestycja szybko się zwraca.

Vectorworks 2020

Jeśli rozważacie wzbogacenie warsztatu pracy, Vectorworks 2020 będzie najlepszym rozwiązaniem. To najbardziej wszechstronny program, zapewniający intuicyjne sposoby użytkowania, a także praktyczne metody wykorzystywania danych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Program Vectorworks - cena, opinie, wymagania