Słownik pojęć

W naszym słowniku pojęć zebraliśmy najważniejsze pojęcia i hasła z dziedziny architektury

 • Restauracja "Norms" w Los Angeles

  Googie - kosmiczna architektura lat 50. XX wieku

  W latach 50. ubiegłego wieku ludzkość rozpoczęła podbój kosmosu. Przekroczenie granic ziemskiej atmosfery było jednak możliwe tylko dla wybranych. Niektórzy obywatele USA nie mieli jednak zamiaru czekać na świat przyszłości. Na amerykańskich ulicach pojawiła się szalona architektura mająca sprowadzić kosmos na Ziemię. Przypadek sprawił, że nazwano ją Googie.

 • Domy z paczki - opinie, projeky, cena

  Domy z paczki - opinie, projekty, cena

  Domy z paczki, czyli domy wykonane z prefabrykatów, podbijają rynek. Nie dość, że można je postawić zaledwie w kilka miesięcy, to często kosztują mniej niż budynki wznoszone metodą tradycyjną.

 • Program Vectorworks - cena, opinie, wymagania

  Program Vectorworks - cena, opinie, wymagania

  Z programu Vectorworks od wielu lat korzystają najlepsze pracownie architektoniczne z całego świata. Co warto o nim wiedzieć? Czym różni się Vectorworks od innych programów?

 • Dom z kontenerów transportowych

  Kontener mieszkalny: Ile kosztuje? Jak go zaaranżować? Czy warto postawić dom z kontenerów?

  Domy z kontenerów pojawiły się najpierw w Stanach Zjednoczonych i w Skandynawii. Dziś również i w Polsce spotykamy je coraz częściej. Są znakomitą alternatywą dla budownictwa tradycyjnego. Co warto wiedzieć o kontenerach mieszkalnych?

 • Geometria wykreślna

  Geometria wykreślna. Co warto o niej wiedzieć?

  Geometria wykreślna to przedmiot, z którym mierzą się studenci pierwszego roku architektury. Na czym polega?

 • Centrum Pompidou w Paryżu. Proj. Renzo Piano i Richarda Rogersa

  Technologia w służbie architektury. Czym jest high-tech?

  W dzisiejszym świecie coraz bardziej otaczają nas nowoczesne technologie, które wyznaczają rytm naszego codziennego życia. Nic dziwnego, że najnowsze zdobycze techniki determinują też kształt współczesnych budynków. Wśród architektów możemy znaleźć entuzjastów zaawansowanych technologicznie rozwiązań, którzy na pierwszym miejscu stawiają konstrukcję i technologie i to właśnie im zawdzięczamy powstanie architektury high-techu.

 • Panteon w Rzymie - fronton

  Czym jest fronton? To nie to samo co elewacja!

  Fronton (inaczej zwany przyczółkiem) to najczęściej trójkątny szczyt nad portykiem, ograniczony krawędziami bocznymi dachu dwuspadowego. Ten dekoracyjny element architektoniczny pojawił się już w starożytnej Grecji.

 • Arkady w Bolonii

  Co to jest arkada? Dlaczego Bolonia nazwywana jest "miastem arkad"?

  Arkady - podpory połączone u góry łukiem, wykorzystywane były często w starożytnym Rzymie ( m.in. do budowy akweduktów). Olbrzymią popularnością cieszyły się w czasach renesansu. Jak zmieniały się arkady na przestrzeni lat?

 • Attyki na Kamienicach Ormiańskich w Zamościu

  Co to jest attyka? W których polskich miastach zobaczymy najbardziej dekoracyjne attyki?

  Attyki, czyli zwieńczenia elewacji osłaniające dachy, zaczęły powstawać już w starożytności. W renesansie zaczęły one przybierać szczególnie dekoracyjne i rozbudowane formy. Również i dziś attyka jest bardzo popularna - głównie w domach z płaskimi dachami.

 • Akropol ateński

  Akropol jest nie tylko w Atenach. Co warto wiedzieć o akropolu ateńskim?

  Akropol to bez wątpienia najważniejsze miejsce w Atenach. Usiane antycznymi zabytkami wzgórze z imponującym Partenonem, przyciąga każdego roku miliony turystów. Nie każdy jednak wie, że akropol ateński nie jest jedynym akropolem.

 • Biophilic design - Centrum Maggie's w Oldham

  Biophilic design przyszłością architektury?

  Biophilic design to trwający już kilka lat trend w kształtowaniu przestrzeni. Czym tak naprawdę jest? Według koncepcji biophilic design, budynek powinien być przedłużeniem naturalnego krajobrazu, bo tylko w takich wnętrzach czujemy się swobodniej i wykazujemy większy spokój. Dostosowanie architektury do tej koncepcji przynosi korzyści zdrowotne, środowiskowe i ekonomiczne.

 • Brutalizm - brutalna architektura. Torres Blancas w Madrycie.

  Brutalizm - brutalna architektura

  Brutalizm. Najsurowszy z kierunków nowoczesnej architektury, określany po latach mianem ślepej uliczki rozwoju budownictwa. Kolejnym wyburzeniom obiektów architektury brutalistycznej towarzyszyły oklaski i radość mieszkańców okolicznych terenów, ale i sprzeciwy środowiska architektonicznego. Poczujmy klimat tego nurtu.

 • Co to jest BIM? Na czym polega projektowanie w tej technologii?

  Co to jest BIM? Na czym polega projektowanie w tej technologii?

  Co to jest BIM? W największym uproszczeniu to nowoczesne narzędzie do tworzenia inwestycji. Badania wykazały, że w przypadku 30% realizacji, ich końcowa cena była wyższa, niż planowana, a 37% materiałów budowlanych zostało zmarnowanych. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, powstała technologia BIM.

 • Fasada - efektowna elewacja budynku

  Fasada budynku, czyli efektowna elewacja

  Fasada, czyli główna elewacja budynku, od zawsze pełniła funkcje reprezentacyjne. Ja zmieniały się fasady na przestrzeni lat? Z czego dziś wykonywane są frontowe elewacje nowoczesnych budynków?

 • Ekologiczne miasto w Hiszpanii

  Architektura ekologiczna - co to takiego?

  W dobie zmian klimatycznych, które są coraz bardziej dostrzegalne warto zastanowić się czym właściwie jest architektura ekologiczna - kosztowną modą czy koniecznością?