Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kontener mieszkalny: Ile kosztuje? Jak go zaaranżować? Czy warto postawić dom z kontenerów?

WG

Domy z kontenerów pojawiły się najpierw w Stanach Zjednoczonych i w Skandynawii. Dziś również i w Polsce spotykamy je coraz częściej. Są znakomitą alternatywą dla budownictwa tradycyjnego. Co warto wiedzieć o kontenerach mieszkalnych?

Dom z kontenerów transportowych
Dom z kontenerów transportowych
Fot. oatautta / shutterstock

Kontener mieszkalny

Z kontenerów buduje się obiekty przemysłowe, jak np. hale, magazyny, budynki gastronomiczne, ale też szkoły, przedszkola i całoroczne domy mieszkalne. W Polsce istnieje już wiele firm (np. MagaHomes czy FlexiCube) które przygotowują takie domy „pod klucz”, z ociepleniem i podłączeniem instalacji. Potrafią one zmienić  np. kontener morski w kontener mieszkalny, czyli dom z prawdziwego zdarzenia.

Zobacz także: BOX_house - modułowy dom pod Poznaniem>>

Kontener mieszkalny - wymiary

Dom mieszkalny można wykonać zarówno z kontenerów wcześniej używanych w transporcie (tzw. morskich), lub z nowych, powstałych specjalnie na cele mieszkaniowe. Typowy kontener morski ma 1,2 m długości, 2,4 m szerokości i 2,9 m wysokości. Nowe kontenery mieszkalne, robione na zamówienie, mogą być większe.

Istnieje także możliwość łączenia kontenerów morskich. Jeśli np. połączymy dłuższymi bokami dwa typowe kontenery, uzyskamy dom o powierzchni użytkowej 51 mkw. Gdy przesuniemy je względem siebie, powierzchnia użytkowa nie wzrośnie, ale uzyskamy dodatkowy taras. Odpowiednio wzmocnione kontenery można również ustawiać jeden na drugim, tworząc piętrowy dom mieszkalny.

Kontener mieszkalny - cena

Postawienie, zabezpieczenie i urządzenie kontenera kosztują dużo mniej niż budowa tradycyjnego domu. Za granicą kontener o powierzchni 40 m kw., kosztuje 1-3 tys. euro. W Polsce za najmniejszy dom w kontenerze zapłacimy ok. 55 tys. (bez kosztów transportu i posadowienia). Średnia cena za metr kw. domu pod klucz wynosi ok. 3 tys. zł.  Transport w zależności od lokalizacji kosztuje 1-3 tys. zł. Gdy decydujemy się na dom np. z dwóch połączonych modułów, za montaż zapłacimy 2-3 tys. zł. Tak więc cena małego domu, do 35 mkw. i bez fundamentów wynosi około 65 tys. złotych. Za dom o powierzchni 66 mkw., z fundamentami zapłacimy ok. 180 tys. złotych.

Kontener mieszkalny
Kontener mieszkalny
Fot. Drill Images / shutterstock
Dom z kontenerów
Dom z kontenerów
Fot. joker1991 / shutterstock

Kontener mieszkalny - projekt

Ogromną zaletą domu z kontenera jest szybki montaż - gotowy, ocieplony dom powstanie w kilka tygodni. Szkieletem domu z kontenera jest samonośna rama stalowa z profili zamkniętych. Ściany zewnętrzne, sufit i podłoga wykonane są z usztywnionej ocynkowanej blachy, wypełnionej materiałem izolacyjnym, najczęściej wełną mineralną (druga opcją jest izolacja poliuretanowa w formie płyt PUR). Od wewnętrznej strony mocuje się płyty wiórowe, laminowane lub płyty gipsowo-kartonowe. Zewnętrzna strona może mieć dowolną elewację.

Prosty dom z kontenera nie wymaga fundamentów – stawia go się na wyrównanym i twardym podłożu np. wzmocnionym bloczkami betonowymi lub kostką. Jeśli jednak tworzymy dom z kilku kontenerów ułożonych jeden na drugim, niezbędna może być ława fundamentowa. Położenie fundamentów może okazać się niezbędne, gdy dom będzie stał w jednym miejscu powyżej 120 dni i będzie podłączony do stałych przyłączy i instalacji (to wymóg prawny).

Zobacz także: Dom z kontenerów - tania i estetyczna alternatywa od TRS Studio>>

Dom z kontenerów transportowych
Dom z kontenerów transportowych
Fot. Aisyaqilumaranas / shutterstock
Dom z kontenerów
Dom z kontenerów
Fot. oatautta / shutterstock

Nowoczesne domy z kontenerów

Domy z kontenerów to rodzaj budownictwa modułowego. Wielką ich zaletą jest funkcjonalność i nowoczesność. Domy kontenerowe wyróżniają proste, oszczędne formy i przejrzystość kompozycji. Ich wnętrza można dowolnie aranżować, zgodnie z własnymi oczekiwaniami i pomysłami. Architekci podpowiadają jednak, że przy tego typu budownictwie najlepiej sprawdza się styl nowoczesny, industrialny, a także skandynawski. Materiały potrzebne urządzenia domu w kontenerze są takie same, jak w tradycyjnym budownictwie, nie ma więc potrzeby inwestowania w specjalne farby czy obicia.

Domy z kontenerów to rozwiązanie pomysłowe, tanie i nowoczesne. Takie domy są przy tym ekologiczne i doskonale wpisują się w podejście zero waste.

 

 

 
 

Skomentuj:

Kontener mieszkalny: Ile kosztuje? Jak go zaaranżować? Czy warto postawić dom z kontenerów?